cafekaala | کشورهایی که بیشترین زیردریایی جهان را دارند و تعداد زیردریایی‌های ایران

cafekaala | کشورهایی که بیشترین زیردریایی جهان را دارند و تعداد زیردریایی‌های ایران

cafekaala | کشورهایی که بیشترین زیردریایی جهان را دارند و تعداد زیردریایی‌های ایران

مفهوم زیردریایی به قرن پنجم یعنی سال‌های ۴۱۳-۴۱۵ پیش از میلاد بازمی‌گردد. اولین زیردریایی مدرن، متعلق به نیروی دریایی فرانسه بوده که در سال ۱۸۶۳ به بهره‌برداری رسید. این زیردریایی Plongeur به یک موتور رفت و برگشتی که از ۲۳ مخزن فشرده شده تغذیه می‌کرد‌، مجهز بوده است. البته این زیردریایی بسیار ناکارآمد بود، زیرا عملکرد بسیار کند و قدرت مانور کمتری داشت. به طور کلی سه دسته زیردریایی وجود دارد که می‌توان به زیردریایی موشک کروز، زیردریایی حمله و زیردریایی موشک بالستیک اشاره کرد. آنها یا از سوخت هسته‌ای یا دیزل استفاده می‌کنند و چین و کره شمالی صاحب بیشترین زیردریایی‌های جهان هستند. در این مطلب به معرفی کشورهایی که بیشترین زیردریایی‌‌های جهان را دارند خواهیم پرداخت.

۱) چین

چین با ۱۸ فروند زیردریایی هسته‌ای و ۵۸ فروند زیردریایی غیرهسته‌ای، دارای بزرگترین ناوگان زیردریایی جهان است. نیروی دریایی چین در ۴۰ سال گذشته مبلغ قابل توجهی را در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده تا ناوگان خود را گسترش دهد. نفوذ چینی‌ها در اقیانوس آرام، تسلط ایالات متحده و متحدانش را تهدید می‌کند زیرا پرجمعیت‌ترین کشور جهان همچنان در حال ارتقای خود در این زمینه است. در سال ۲۰۱۵ چین از سه زیردریایی با قدرت هسته‌ای رونمایی کرد که انتظار می‌رود از نوع پیشرفته ۰۹۵ یا ۰۹۳ باشد.

۲) کره شمالی

تصور می‌شود که کره شمالی بین ۷۲ تا ۷۶ زیردریایی در اختیار داشته باشد. با این حال، کل ناوگان این کشور دارای موتور دیزل است. این کشور علیرغم داشتن تسلیحات هسته‌ای، هنوز یک زیر‌دریایی با قدرت هسته‌ای تولید نکرده است. تعدادی از زیردریایی‌های کره شمالی منسوخ شده‌اند و در نبرد بی‌اثر خواهند بود. به هر جهت این میزان زیر‌دریایی برای کشورهای دیگری چون ایالات متحده نگران‌کننده است.

۳) ایالات متحده آمریکا

نیروی دریایی ایالات متحده دارای ۷۰ زیر‌دریایی است. کل زیردریایی‌های آمریکایی دارای انرژی هسته‌ای هستند. هر زیر‌دریایی آمریکایی می‌تواند تا بیش از ۲۵ سال در دریا دوام بیاورد. از زیردریایی‌های این کشور می‌توان به زیردریایی‌های موشکی کروز، زیردریایی‌های حمله‌ای و زیردریایی‌های بالستیک اشاره کرد. ایالات متحده در حال حاضر مشغول توسعه و ساخت زیردیایی‌های پیشرفته است تا در این زمینه به مقابله با نیروی دریایی چین در اقیانوس آرام بپردازد.

۴) روسیه

روسیه دارای ۶۱ از زیردریایی‌های مختلف در نیروی دریایی خود بوده که از ۳۹ زیر‌دریایی هسته‌ای و ۲۲ زیر‌دریایی دیزل تشکیل شده است. ناوگان روسی شامل زیردریایی‌های حمله، زیردریایی‌های موشکی بالستیک و زیردریایی‌های موشکی کروز است. روسیه در حال اتخاذ و ادغام فناوری‌های مدرن در ناوگان خود برای مقابله با ناتو است. در سال ۲۰۱۷ این کشور از زیر‌دریایی کلاس یاسن رونمایی کرد که قدرتمندترین زیر‌دریایی با نیروی هسته‌ای روسیه است.

لیست کشورهایی با بیشترین زیردریایی ‌های جهان

۵۰۳ زیر‌دریایی در جهان وجود دارند. ۱۴۱ مورد از این زیردریایی‌ها از نوع هسته‌ای هستند و مابقی دیزلی طراحی شده‌اند. ایالات متحده، چین، انگلیس، فرانسه و روسیه تنها کشورهایی هستند که زیردریایی‌هایی با قدرت هسته‌ای دارند. فقط ۳۸ کشور در نیروی دریایی خود دارای زیر‌دریایی بوده که در این میان می‌توان به کشورهای آفریقایی نظیر الجزایر، مصر، آفریقای جنوبی و لیبی نیز اشاره کرد. ایران هم در این لیست قرار دارد و ایران دارای ۲۱ زیر‌دریایی است که در این لیست در جایگاه پنجم پس از روسیه قرار دارد. پس از ایران، به ترتیب ژاپن، هند، ترکیه، مصر و الجزایر هستند که در جایگاه ۶ تا ۱۰ این لیست واقع شده‌اند.

زیردریایی

بیشتر بخوانید: تاریخچه هواپیماهای نظامی آمریکا از جنگ جهانی دوم تا امروز و روند پیشرفت آن‌ها
بیشتر بخوانید: خطرناک‌ترین و ناامن‌ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۹ کدام کشورها هستند؟

cafekaala | کشورهایی که بیشترین زیردریایی جهان را دارند و تعداد زیردریایی‌های ایران

ممکن است شما دوست داشته باشید