cafekaala | مقایسه وضعیت اقتصادی ایران با کشور‌های جنگ‌زده‌ای چون آلمان پس از جنگ جهانی اول

cafekaala | مقایسه وضعیت اقتصادی ایران با کشور‌های جنگ‌زده‌ای چون آلمان پس از جنگ جهانی اول

cafekaala | مقایسه وضعیت اقتصادی ایران با کشور‌های جنگ‌زده‌ای چون آلمان پس از جنگ جهانی اول

این روزها وضعیت اقتصادی ایران اصلا جالب نیست، ارز با نوسانات زیادی روبرو بوده و حالت اقتصادی کشور شبیه به کشورهای جنگ‌زده شده است. در این مطلب قصد داریم تا بی‌ارزشی پول و اقتصاد کشور را با اقتصاد آلمان پس از جنگ جهانی اول مقایسه کنیم.

مقایسه وضعیت اقتصادی ایران با کشور‌های جنگ‌زده

این روزها که بیشتر فعالیت‌های مالی از طریق گوشی‌های هوشمند یا کارت‌های بانکی صورت می‌گیرد و شاید بی ارزش شدن پول مانند کشور آلمان پس از جنگ جهانی اول به چشم نیاید. اما اگر بخواهیم به بررسی دقیق این موضوع بپردازیم باید بگوییم که آلمان در دوران جنگ جهانی اول با اینکه خاکش درگیر جنگی نبود اما جنگ، اقتصاد این کشور را نابود کرد و زندگی مردم را روز به روز بیشتر تحت تاثیر قرار می‌داد.

در این دوران، دارو به سختی در کشور یافت می‌شد و در شرایطی که وارداتی انجام نمی‌شد؛ فشار روز به روز بر مردم بیشتر می‌شد. در واقع پس از جنگ جهانی اول در آلمان، قحطی، بیکاری و پول بی‌‌پشتوانه رو به افزایش بود. آلمان پس از جنگ جهانی اول به بدترین حالت خود تبدیل می‌شود و برای نجات خود به چاپ اسکناس می‌پردازد. در واقع راه حال آلمان برای نجات مردم گرسنه‌ی کشور، چاپ اسکناس بی‌پشتوانه است. در این شرایط تعداد چاپخانه‌های چاپ پول افزایش یافت و شبانه روز در این کارخانه‌ها پول چاپ می‌شد. در سال ۱۹۱۹ تعداد ۹ مارک آلمان به اندازه ۱ دلار آمریکا ارزش داشت و پس از گذشت ۴ سال از این شرایط سخت اقتصادی یعنی در سال ۱۹۲۳، چهار تریلیون (۴،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) مارک به اندازه ۱ دلار آمریکایی ارزش داشت. این چاپ پول بدون پشتوانه تا جایی ادامه می‌یابد که ذخایر کاغذ نیز در این کشور به پایان می‌رسد و برای چاپ پول پس از کاغذ به ابریشم، چرم، کتان و به طور کلی پارچه روی می‌آورند.

این شرایط اقتصادی، زندگی را برای مردم روزبه‌روز سخت‌تر می‌کرد و مردم صبح که از خواب بیدار می‌شدند قیمت کالا‌ها صد برابر افزایش یافته بود؛ درست همین شرایطی که در حال حاضر در ایران تجربه می‌کنیم. کارگران برای حمل پول دستمزد خود از گاری استفاده می‌کردند، کارگران روزی دو بار حقوق می‌گرفتند تا قبل از افزایش قیمت‌ها بتوانند کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کنند. چنین تورمی هرگز در هیچ کجای جهان دیده نشده بود و تاثیر وحشتناکی بر کشور آلمان داشت. پول آلمان به قدری بی‌ارزش شده بوده که مردم برای روشن کردن آتش به جای هیزم، پول را می‌سوزانند یا برای تزیین خانه و حتی دوختن لباس از پول استفاده می‌کردند.

وضعیت اقتصادی ایران

همه‌ی این‌ موارد را از آلمان، پس از جنگ جهانی اول یعنی یکی از بزرگترین جنگ‌های تاریخ جهان گفتیم که اشاره کنیم؛ شرایط اقتصادی ایران بدون جنگ، شبیه به کشورهای جنگ‌زده در بزرگ‌ترین جنگ‌های جهان بوده و این شرایط روز به روز بدتر می‌شود. در واقع بی‌ارزش بودن پول ایران، تورم، بیکاری، فقر و افزایش قیمت روزانه، فقط ما را به یاد آلمان پس از جنگ جهانی اول می‌اندازد.

بیشتر بخوانید: بالاترین حقوق ماهانه‌ی جهان برای مردم سوئیس تصویب شد!
بیشتر بخوانید: خط فقر ۱۰ میلیونی و فشاری که روز ‌به ‌روز بر مردم کشور وارد می‌شود

cafekaala | مقایسه وضعیت اقتصادی ایران با کشور‌های جنگ‌زده‌ای چون آلمان پس از جنگ جهانی اول

ممکن است شما دوست داشته باشید