تکنولوژی

کافه کالا – راه های صحیح برنزه شدن در تابستان + عوارض برنزه کردن (2021)

کافه کالا – راه های صحیح برنزه شدن در تابستان + عوارض برنزه کردن (2021)
کافه کالا - راه های صحیح برنزه شدن در تابستان + عوارض برنزه کردن (2021)

لپ تاپ 15 اینچی ایسوس مدل VivoBook R521JA-BQ083

۱۶,۹۰۰,۰۰۰
٪۱۳
۱۴,۶۹۹,۰۰۰ تومان
کافه کالا - راه های صحیح برنزه شدن در تابستان + عوارض برنزه کردن (2021)

لپ تاپ 15.6 اینچی ایسوس مدل X543MA-GQ1013

۱۶۹۰۰۰۰۰۰
٪۱۳
۷۰.۱۴میلیونتومان

برنزه کردن پوست یکی از ترندهای جذاب تابستانی است که محبوبیت بسیاری در میان خانم‌ها دارد. در این مطلب راه های صحیح برنزه شدن در تابستان را به شما آموزش خواهیم داد.

برنزه کردن پوست یکی از شیرینی‌ها و جذابیت‌های فصل تابستان محسوب می‌شود که طرفداران بسیاری دارد. افراد زیادی وجود دارند که برنزه شدن را یکی از فاکتورهای زیبایی در نظر می‌گیرند و در فصل تابستان با شیوه‌های مختلف، پوست خود را برنز می‌کنند. برنزه کردن پوست در فرهنگ غربی نشانه جذابیت و فریبندگی یک شخص بوده و افراد برنزه عموما به عنوان قشر ثروتمند و مرفه جامعه تلقی می‌شوند. البته برنزه کردن پوست در تابستان امری کاملا سلیقه‌ای است. عده‌ای پوست سفید و عده‌ای نیز پوست برنز را می‌پسندند و به شیوه‌های مختلفی برای تغییر رنگ پوست خود متوسل می‌شوند. با این حال، روش‌های متعددی برای برنزه شدن وجود دارد که هریک از آنها مزایا و معایب خود را دارند. در این مقاله از مجله اینترنتی کافه کالا با راهنمای جامع برنزه کردن در تابستان همراه شما هستیم.

در ادامه می‌خوانید:

 • برنزه کردن چیست و به چه روش هایی انجام می شود؟
 • روش های صحیح برنزه کردن
 • عوارض برنزه شدن در تابستان

برنزه کردن چیست و به چه روش هایی انجام می شود؟

برنزه کردن به معنای تغییر رنگ پوست بدن و یا صورت به رنگی تیره‌تر از پوست طبیعی است. برنزه شدن در میان خانم‌ها بسیار رایج و پرطرفدار است و البته برخی آقایان نیز به برنز کردن علاقه دارند و در فصل تابستان این کار را انجام می‌دهند. برنزه بودن پوست در جوامع امروزی به یکی از فاکتورهای زیبایی و جذابیت تبدیل شده و به همین دلیل در میان مردم محبوبیت بسیاری دارد. البته این باور به تدریج از فرهنگ غربی به فرهنگ ما وارد شد و در حال حاضر یکی از ترندهای جذاب تابستانی به حساب می‌آید.

برنزه شدن در تابستان

شیوه‌های متعددی برای برنزه شدن پوست وجود دارد که هرکدام طرفداران خاص خود را دارند. به طور کلی سه روش اصلی برای برنز کردن پوست وجود دارد که هریک مزایا و معایب خاص خود را دارند. این سه روش برنزه سازی پوست شامل موارد زیر است:

برنزه شدن با نور خورشید

برنز کردن با نور طبیعی خورشید بهترین و ایمن‌ترین شیوه برای انجام این کار است. هیچ شیوه‌ای به اندازه آفتاب طبیعی و مستقیم برای برنز کردن مناسب نیست، اما این روش اخیرا به لطف ظهور تکنولوژی کمی مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. نور خورشید سرشار از ویتامین D بوده که برای سلامتی بسیار مفید است و از ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله سرطان و روماتیسم جلوگیری می‌کند. بنابراین بهترین روش برای برنز شدن در تابستان، قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید است که البته اصول و قواعد خاص خود را دارد.

دستگاه سولاریوم

دستگاه سولاریوم نیز یکی دیگر از شیوه‌های برنز شدن در تابستان بوده که چند سالی است وارد ایران شده و از محبوبیت خاصی در میان خانم‌ها برخوردار است. امروزه در بسیاری از آرایشگاه‌های زنانه و استخرها، دستگاه سولاریوم وجود دارد و افراد بسیاری برای برنز کردن از سولاریوم استفاده می‌کنند. دستگاه سولاریوم یک تخت است که در دیواره‌های اطراف آن لامپ‌های اشعه فرابنفش UV تعبیه شده است. این دستگاه در واقع نوعی اشعه خورشیدی مصنوعی تولید کرده و پس از گذشت چندین دقیقه پوست را برنز می‌کند. بسیاری از متخصصان استفاده از دستگاه سولاریوم را برای برنز کردن، خطرناک اعلام کرده‌اند که در ادامه به دلایل آن خواهیم پرداخت.

راهنمای جامع برنزه کردن

کرم ها و لوسیون های برنزه کننده

برخی کرم‌ها و لوسیون‌های مختلفی نیز وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توانید پوست خود را برنز کنید. این محصولات یکی از شیوه‌های خانگی برنز شدن محسوب می‌شوند که با استعمال آنها بر روی پوست خود می‌توانید برنز شوید. این کرم‌ها و لوسیون‌ها دارای طیف‌های رنگی مختلفی هستند که مطابق با سلیقه خود می‌توانید از آنها استفاده کنید. مسلما این محصولات شیمیایی نیز دارای ترکیباتی هستند که استفاده مکرر از آنها موجب آزردگی پوست خواهد شد.

 

روش های صحیح برنزه کردن

همانطور که اشاره کردیم، بهترین و امن‌ترین شیوه برای برنز کردن پوست، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. برای برنزه شدن هیچ گزینه‌ای ایمن‌تر از نور طبیعی خورشید وجود ندارد. البته برنز شدن با نور خورشید نیز به سادگی دراز کشیدن در آفتاب نیست. برنز شدن با آفتاب قواعد ویژه‌ای دارد که باید حتما رعایت شوند؛ زیرا در صورت عدم رعایت این اصول ممکن است پوستتان بسوزد یا به عبارتی آفتاب سوخته شوید.

اصول برنزه کردن با آفتاب

اصول برنزه کردن با آفتاب ساده اما مهم است و در صورت انجام دقیق هریک از این قواعد می‌توانید به صورت کاملا طبیعی، پوست خود را برنز کنید. قواعد و اصول برنزه کردن پوست شامل موارد زیر است:

مرحله اول: آماده سازی بدن برای برنز کردن

پوشیدن لباس مناسب

در ابتدا برای آماده ساختن بدن خود برای برنز کردن باید لباسی بپوشید که پوست بدن شما را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار می‌دهد. انتخاب نوع لباس کاملا به خودتان بستگی دارد، اما بهترین گزینه برای این کار، پوشیدن مایو شنا است. به خاطر داشته باشید که این موضوع کاملا سلیقه‌ای است و بستگی به آن دارد که قصد دارید کدام نقاط از بدن خود را برنز کنید. هر نقطه از بدن که در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، برنزه خواهد شد.

انتخاب زمان مناسب

بهترین و امن‌ترین زمان برای برنز کردن پوست معمولا قبل از ساعت 10 صبح و بعد از 4 بعد از ظهر است. برنز کردن در این ساعات از سوختگی پوست شما جلوگیری کرده و توسط انجمن پیشگیری از سرطان آمریکا نیز توصیه ش

استفاده از کرم های ضد آفتاب

حداقل 20 دقیقه پیش از قرار گرفتن در معرض نور خورشید باید از یک کرم ضد آفتاب با SPF حدود 15 الی 30 استفاده کنید. SPF یک معیار اندازه‌گیری برای نشان دادن میزان مقاومت ضد آفتاب مورد نظر در برابر اشعه‌های فرابنفش نور خورشید است. این معیار نشان می‌دهد آن ضد آفتاب تا چه اندازه می‌تواند از پوست شما در برابر آفتاب محافظت کند. SPF در واقع از برنز شدن پوست جلوگیری نمی‌کند، بلکه از پوست شما در برابر آسیب‌های اشعه فرابنفش محافظت می‌کند. استفاده از ضد آفتاب، بخش مهمی از فرآیند برنزه شدن بدن محسوب می‌شود. برای خرید کرم ضد آفتاب می‌توانید از این راهنمای خرید کمک بگیرید.

راهنمای جامع برنزه کردن

عدم استفاده از لوسیون های برنز کننده

در هنگام برنزه کردن در مقابل آفتاب به هیچ عنوان نباید از لوسیون‌های کمکی برای برنزه شدن استفاده کنید. زیرا تنها کاری که این کرم‌ها و لوسیون‌ها انجام می‌دهند این است که احتمال سوزاندن پوست شما را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهند و همچنین موجب ابتلا به سرطان پوست می‌شوند. برنز شدن آرام آرام در زیر نور آفتاب، بهترین شیوه برای برنز کردن است و نیاز به لوسیون‌های اضافی و کمکی ندارد.

مرحله دوم: نحوه صحیح قرار گرفتن در معرض نور خورشید

به مدت 20 الی 30 دقیقه در معرض نور مستقیم خورشید دراز بکشید

پس از آنکه ضد آفتاب را بر روی بدن خود استعمال کردید، برای شروع فرآیند برنزه شدن باید در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که ضد آفتاب‌ها پس از گذشت 30 دقیقه، خاصیت محافظتی خود را از دست می‌دهند و نیاز به تجدید دارند. به یاد داشته باشید که در ساعت 12 ظهر، نور خورشید بسیار قوی است؛ زیرا پرتوها با زاویه 90 درجه به زمین برخورد می‌کنند. بنابراین در این ساعت طلایی نباید بیشتر از 20 دقیقه در مقابل نور خورشید قرار بگیرید.

راه های صحیح برنزه شدن در تابستان

مجددا ضد آفتاب بزنید و به طرف دیگری از بدن دراز بکشید

پس از گذشت 20 دقیقه باید ضد آفتاب خود را تجدید کنید و برای برنز شدن کل بدن، به سمت دیگری دراز بکشید. به عنوان مثال اگر ابتدا رو به خورشید دراز کشیدید، پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از شروع فرآیند برنزه سازی باید بر روی شکم دراز بکشید.

پس از عرق کردن و یا گذشت 30 دقیقه دوباره ضد آفتاب بزنید

ضد آفتاب برای تاثیرگذاری باید هر 30 دقیقه یک بار، تجدید شود. حتی لوسیون‌های ضد آب نیز پس از شنا کردن، خاصیت اولیه و موثر خود را از دست می‌دهند. بنابراین پس از تعریق، بدن خود را خشک کرده و مجددا از ضد آفتاب استفاده کنید تا پوستتان نسوزد.

در هنگام برنزه کردن، آب بنوشید

همیشه در هنگام برنز کردن، یک بطری پر از آب در کنار خود داشته باشید و مرتبا از آن بنوشید. آب سلول‌های پوست را سالم نگه می‌دارد و این امر می‌تواند از آسیب‌های ناشی از نور خورشید جلوگیری کند. به جای آب از سایر مایعات دیگر مانند آب پرتقال طبیعی نیز می‌توانید استفاده کنید.

برنزه کردن پوست

در یک روز بیش از 1 ساعت برنزه نکنید، حتی اگر از ضد آفتاب استفاده می کنید

ماندن بیش از حد در مقابل نور مستقیم خورشید باعث سوختگی پوست خواهد شد. زمانی که پوست شما به تدریج برنزه شود، دیگر نیازی نیست برای هر مرتبه برنز کردن، 30 دقیقه و یا بیشتر در مقابل نور خورشید قرار بگیرید. برای تجدید رنگ برنز پوست، 15 دقیقه کفایت می‌کند.

مرحله سوم: مراقبت در برابر سوختگی

این مرحله نیز بسیار مهم است و باید به آن توجه ویژه داشته باشید. با رعایت دقیق نکات بالا می‌توانید به طور اصولی و صحیح، پوست خود را برنزه کنید. به یاد داشته باشید که برای برنزه کردن، نیازی نیست پوست خود را بسوزانید تا به نظرتان برنز به چشم بیاید. هر بار که پوست شما در مقابل آفتاب بسوزد، آسیب‌های بسیاری از جمله ابتلا به سرطان پوست را به دنبال خواهد داشت. بنابراین بیش از 20 الی 30 دقیقه در مقابل نور خورشید قرار نگیرید و پوست خود را نسوزانید. برنزه شدن را با سیاه شدن و آفتاب سوخته شدن اشتباه نگیرید.

برای پیشگیری از سوختن پوست در مقابل آفتاب باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • از لوسیون‌های مرطوب کننده ملایم مانند آلوئه‌ورا استفاده کنید
 • استفاده از کرم‌هایی که حاوی ویتامین‌های E و C هستند
 • نوشیدن مکرر آب
 • قرار دادن یک حوله نرم و خنک بر روی پوست

برنزه شدن

عوارض برنزه شدن در تابستان

برنزه شدن و آفتاب گرفتن، احساس خوبی به انسان می‌دهد و حتی به دلیل قرار گرفتن در معرض ویتامین D موجب بهبود خلق و خو می‌شود. با این حال برنزه کردن و قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید و عدم استفاده از ضد آفتاب، خطرات و عوارض احتمالی را نیز به دنبال خواهد داشت. برخی عوارض برنزه شدن در تابستان شامل موارد زیر است:

 • ابتلا به بیماری پوستی ملانوما و سایر عارضه‌های پوستی
 • کم آب شدن بدن
 • آفتاب سوختگی
 • عرق سوز شدن
 • پیری زودرس پوست
 • آسیب به چشم‌ها
 • ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

عوارض برنزه شدن در تابستان

ما در این مقاله برنزه شدن و شیوه‌های صحیح انجام آن در تابستان را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. برنزه کردن در تابستان یکی از ترندهای جذاب برای خانم‌ها و البته آقایان است که اصول و روش خاص خود را دارد. با رعایت قواعد برنزه کردن می‌توانید بدون آفتاب سوختگی، پوست خود را برنز کنید.

کافه کالا – راه های صحیح برنزه شدن در تابستان + عوارض برنزه کردن (2021)

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا