cafekaala | اجرایی شدن EIP- 1559 در شبکه اتریوم در ماه جولای؛ آیا کارمزدها کاهش می یابد؟

cafekaala | اجرایی شدن EIP- 1559 در شبکه اتریوم در ماه جولای؛ آیا کارمزدها کاهش می یابد؟

cafekaala | اجرایی شدن EIP- 1559 در شبکه اتریوم در ماه جولای؛ آیا کارمزدها کاهش می یابد؟

کاربران و سرمایه گذاران از این که EIP- 1559  قرار است در ماه جولای اجرایی شود، خوشحال هستند، اما اکثر استخراج کنندگان مخالف این پیشنهاد هستند.

براساس اعلامیه منتشر شده از طرف توسعه دهندگان اصلی در روز جمعه، پیشنهاد بهسازی شبکه اتریوم (EIP 1559 ) در ماه جولای سال جاری با هاردفورک لندن اجرا خواهد شد. این یکی از مهم ترین و بحث برانگیز ترین تغییرات در بلاک چین اتریوم است که در کد برنامه ریزی آن گنجانده خواهد شد.

این پیشنهاد که با همکاری ویتالیک بوترین نوشته شده، ساختار ثبت کارمزد در شبکه اتریوم را تغییر خواهد داد. در سیستم فعلی، کاربران مقدار کارمزد را براساس اولویت خود وارد می کنند و استخراج کنندگان تراکنش ها را از بیشترین کارمزد به کمترین تایید می کنند. ولی ساختار جدید کارمزدها را به صورت پویا و برنامه ریزی شده تنظیم می کند، بنابراین کاربران فقط کمترین مبلغ را برای هر بلاک پرداخت خواهند کرد.

تیم بیکو گفت که درباره این پیشنهاد در روزهای قبل تصمیم گرفته شد و هیچ مخالفتی در بین توسعه دهندگان وجود نداشت:

در حال حاضر، در شرایطی قرار داریم که EIP در بهترین حالت خود است، فکر می کنیم که آماده پیاده سازی این به روز رسانی در آینده نزدیک هستیم.

آیا این پیشنهاد کارمزد تراکنش ها را کاهش خواهد داد؟

پیشنهاد EIP 1559 یک تراکنش معمولی بلاک چین را تغییر می دهد تا مشکلات متعدد در خصوص تجربه کاربران اتریوم را برطرف کند. به طور سنتی، یک کاربر برای تایید تراکنش خود و قرار گرفتن آن در بلاک، کارمزد گس به استخراج کننده پرداخت می کند. این کارمزد به عنوان نوعی “سوزاندن” به نام کار مزد مبنا به شبکه ارسال می شود و فقط پرداخت اختیاری انعام به استخراج کنندگان باقی می ماند. کارمزد سوزانده شده به صورت الگوریتمی تعیین می شود و ظاهرا پرداخت کارمزد منصفانه را برای کاربران آسان می کند.

این پیشنهاد با توجه به دشواری فعلی در انتخاب کارمزد صحیح تراکنش، بیشترین حمایت را از جانب سازندگان اپلیکیشن اتریوم و کاربران داشته است. از طرف دیگر، استخراج کنندگان و استخرهای استخراج مخالف این به روز رسانی هستند.

تجزیه و تحلیل تراکنش های شبکه در سال گذشته میلادی نشان داد که پیشنهاد EIP- 1559 طی 365 روز یک میلیون اتریوم (تقریبا 1 درصد از شبکه) را خواهد سوزاند. تحقیق انجام شده توسط صندوق ETF گری اسکیل در ابتدای ماه جاری نشان داد ساختار ضد تورمی اتریوم یک مزیت محسوب می شود و تاثیر مثبتی بر قیمت آن خواهد داشت.

کاربران نیز در ماه های اخیر از کارمزد بالای تراکنش ها در شبکه اتریوم شاکی بوده اند و نمونه های قابل توجهی از این مورد وجود دارند.

درآمد استخراج کنندگان اتریوم

در واقع، استخراج اتریوم اخیرا  یک صنعت سودآور بوده است. طبق داده های کوین متریکس، درآمد کل استخراج اتریوم در ماه فوریه از رکورد 1.3 میلیارد دلار فراتر رفت و تقریبا 50 درصد آن فقط از کارمزد تراکنش ها بود. افزایش قیمت اتریوم به همراه افزایش کارمزد تراکنش ها باعث ورود نرخ هش جدید به شبکه اتریوم شد. نرخ هش در این شبکه در مقایسه با سال گذشته دو برابر شده است.

استخر استخراج فلکسپول (Flexpool ) یک کمپین بازاریابی علیه پیشنهاد EIP آغاز کرد. چندین استخر کوچک به این کمپین ملحق شدند و پس از آن استخرهای بزرگ اترماین و اسپارک پول نیز به این کمپین پیوستند. در حال حاضر، بیش از 60 درصد از نرخ هش شبکه اتریوم با این پیشنهاد مخالف است. استخر F2Pool با 10 درصد نرخ هش شبکه، بزرگ ترین حامی EIP است.

توسعه دهندگان اتریوم تصمیم گرفته اند تا زمان اجرا شدن EIP 1559 را با بمب سختی شبکه اتریوم (که به تاخیر افتاده) یکی کنند. این بمب که به آن “عصر یخبندان”  گفته می شود، سختی استخراج شبکه اتریوم را به تدریج افزایش خواهد داد. پیتر شیلاگی، رهبر تیم گث گفت که همزمانی اجرای EIP 1559 با تنظیم سختی به تاخیر افتاده باعث می شود تا هیچ کس در آن زمان نتواند اتریوم را فورک کند.

اجرای نرم افزار MEV

استخرهای استخراج فقط چند گزینه برای متوقف کردن اجرای EIP 1559 دارند و بیشتر آنها به ضرر شبکه هستند. بزرگترین خطر، حمله 51 درصد به شبکه اتریوم است که باعث سانسور تراکنش ها با استفاده از چارچوب EIP می شود. البته، رخ دادن چنین حمله ای بعید به نظر می رسد، چون مشوق های مالی مختلفی برای حمله نکردن به شبکه وجود دارند.

برای مثال، استفاده موفقیت آمیز از حمله 51 درصد علیه اتریوم احتمالا موجب کاهش قیمت این ارز در کوتاه مدت خواهد شد.

علاوه بر این، یک منبع کسب درآمد جایگزین به سرعت در دسترس شبکه های استخراج قرار خواهد گرفت. این منبع “ارزش استخراج شده استخراج کننده (MEV )” نام دارد  که در آن استخراج کنندگان از موقعیت خود بهره می برند و با آگاهی از نحوه قرار گرفتن تراکنش ها در بلاک ها به انجام معاملات سودآور می پردازند.

در حال حاضر، MEV در بین معامله گرانی از بخش دیفای محبوب است که برای اطمینان از جایگاه خود در بلاک کارمزد گس بالایی پیشنهاد می کنند. هم اکنون، بسیاری از استخرهای استخراج اتریوم برای بهره بردن از این منبع درآمد، به اجرای نرم افزار “MEV” می پردازند.

cafekaala | اجرایی شدن EIP- 1559 در شبکه اتریوم در ماه جولای؛ آیا کارمزدها کاهش می یابد؟

ممکن است شما دوست داشته باشید