cafekaala | رئیس حزب «میرتس»: تحقیقات لاهه علیه تل‌آویو قابل توجیه است

cafekaala | رئیس حزب «میرتس»: تحقیقات لاهه علیه تل‌آویو قابل توجیه است

cafekaala | رئیس حزب «میرتس»: تحقیقات لاهه علیه تل‌آویو قابل توجیه است

به نقل از فارس نیوز


رئیس حزب صهیونیستی میرتس اذعان داشت که حکم دیوان کیفری بین‌المللی برای آغاز تحقیقات درخصوص جنایات تل‌آویو علیه فلسطین قابل توجیه است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نیتسان هوروویتس» رئیس حزب چپ‌گرای صهیونیستی میرتس می‌گوید که تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی (لاهه) برای آغاز تحقیقات درخصوص جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطین، کاملا قابل توجیه است.

وی شب گذشته در گفت‌وگو با کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی گفت که مبنایی برای تصمیم دادگاه کیفری بین‌المللی در خصوص آغاز تحقیقات درباره جنایات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین وجود دارد.

هوروویتس که حزبش در حال حاضر در کنست، پنج کرسی دارد، به دلیل این اظهارات به شدت مورد انتقاد محافل راست‌گرای صهیونیستی قرار گرفت.

به نوشته پایگاه خبری «روسیا الیوم»، وی پس از این انتقادات گفت: «مردم به ما می‌گویند که ما خواستار محاکمه اسرائیل در دادگاه لاهه هستیم. من خواهان این نیستم، اما اسرائیل نیز مسئولیت‌های مشخصی دارد.من با اندوه فراوان می‌گویم که مبنایی برای این تصمیم (تصمیم دیوان کیفری بین المللی) وجود دارد. نمی‌خواهم که اسرائیل با چنین وضعی روبرو شود. اما اسراییل باید از خود بپرسد که برای جلوگیری از این امر، به چه چیزی احتیاج دارد؟»

رئیس میرتس از دولت رژیم صهیونیستی خواست که به جای آنکه دیوان لاهه را ضدیهود بخواند، مانند کاری که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم کرد، با لاهه همکاری کند.

وی تاکید کرد که راه حل برای اسرائیل این است که از طریق مذاکره با فلسطینی‌ها راهکاری بیابد تا دیگر دلیلی برای انجام چنین تحقیق بین‌المللی وجود نداشته باشد.

این سیاستمدار صهیونیست گفت که معتقد است اسرائیل خود با رد مذاکره با فلسطینی‌ها و تداوم شهرک‌سازی به گونه‌ای که گویی فردایی وجود ندارد، موجب صدور چنین حکمی در دیوان لاهه شده است.

وی با اعتراف به این‌که ارتش صهیونیست طی جنگ 2014 غزه، مرتکب اقداماتی شد که نباید انجام می‌داد، گفت: خسارات زیادی به ساکنان غیرنظامی وارد شد و دیوان بین المللی خواهان بررسی این امر است.

رئیس حزب میرتس در پی این اظهارات، مورد انتقاد شدید مقامات ارشد صهیونیست و در رأس آنها شخص نتانیاهو قرار گرفت.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی رئیس میرتس را متهم کرد و گفت: « او سربازانی را که از وی و همه ما دفاع کردند، رها کرده است.»

اواسط بهمن‌ماه گذشته، دادگاه کیفری بین‌المللی به صلاحیت خود برای بررسی جنایات ضد بشری در سرزمین اشغالی فلسطین،رأی داد که این امر نگرانی مقامات صهیونیستی به دلیل احتمال بازداشت در کشورهای دیگر را برانگیخت.آمریکا و رژیم صهیونیستی هیچکدام عضو دیوان لاهه نیستند.

مطابق رأی این دادگاه، اراضی اشغالی ۱۹۶۷ فلسطین شامل کرانه باختری از جمله قدس شرقی و نوار غزه می‌شود و این رأی بعد از آن صادر شد که فلسطینیان بارها از جنایت صهیونیست‌ها علیه خود شکایت کرده و خواستار رسیدگی به گزارش‌های ثبت شده و برقراری عدالت در پرونده قربانیان جرایم صهیونیست‌ها شده بودند. بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت، مرزهای ۱۹۶۷، حدود فلسطین بوده و هرگونه شهرک‌سازی یا فعالیت از سوی رژیم صهیونیستی در این اراضی غیرقانونی است.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص چندی پس از صدور این رأی نوشت که نهادهای امنیتی صهیونیستی رأی دادگاه لاهه را یک «ضربه سخت دیپلماتیک» به رژیم تل آویو می‌دانند و هم اکنون در حال تهیه یک لیست مخفی از مقامات این رژیم هستند تا به آن‌ها توصیه کنند که از بیم بازداشت، به خارج از سرزمین اشغالی سفر نکنند. در این لیست نام ۲۰۰ الی ۳۰۰ مقام صهیونیست درج خواهد شد.

انتهای پیام/م


cafekaala | رئیس حزب «میرتس»: تحقیقات لاهه علیه تل‌آویو قابل توجیه است

ممکن است شما دوست داشته باشید