cafekaala | معیارهایی که نشان می دهند روند صعودی بیت کوین همچنان ادامه دارد

cafekaala | معیارهایی که نشان می دهند روند صعودی بیت کوین همچنان ادامه دارد

cafekaala | معیارهایی که نشان می دهند روند صعودی بیت کوین همچنان ادامه دارد

قیمت بیت کوین در تاریخ 28 فوریه به کف 43000 دلار کاهش یافت، اما از آن زمان به بعد این ارز 28 درصد رشد داشته و در 10 مارس به بالای سطح 57000 دلار رسید. در حال حاضر، قیمت اصلاح شده و در حدود سطح 55000 دلار است. با این وجود، فاندینگ ریت (نرخ تامین مالی) پایدار به همراه قراردادهای باز معاملات آتی به ارزش 20.3 میلیارد دلار نشان می دهند که روند صعودی فعلی فضای بیشتری برای پیشرفت دارد.

تجزیه و تحلیل داده های استخراج شده از بلاک چین بیت کوین نشان می دهد که قیمت این ارز به زیر 48000 دلار کاهش نخواهد یافت، چون پس از هر بار فشار فروش شدید و کاهش به این سطح، خریداران برای خرید وارد بازار می شوند.

حداقل از منظر شاخص های قراردادهای آتی و حجم، به نظر می رسد که در روند صعودی فعلی هیچ نشانه ای از فوموی معامله گران جزئی وجود ندارد.

در حالی که فاندینگ ریت در یک سطح خنثی تثبیت شده، اما حجم معاملات راکد است. این از سالم بودن رشد اخیر قراردادهای باز معاملات آتی حکایت دارد.

قراردادهای باز بیت کوین

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده، ارزش کل قراردادهای باز معاملات آتی به رکورد 20.3 میلیارد دلار رسیده است. این رویداد معمولا صعودی تلقی می شود، حتی اگر موقعیت های لانگ و شورت در بیشتر مواقع با هم برابر باشند. با این حال، هر زمان که افزایش این معیار با فاندینگ ریت بالای قراردادهای آتی دائمی همراه شود، باید آن را یک هشدار در نظر گرفت.

خنثی بودن فاندینگ ریت

قراردادهای آتی دائمی به دلیل نقدینگی و مدیریت بدون دردسر تاریخ انقضا، ابزار ارجح برای معامله گران جزئی است. برای حفظ تعادل در بازار، صرافی های مشتقات هر 8 ساعت یک بار از دارندگان موقعیت های لانگ (خریداران) و شورت (فروشندگان) قراردادهای آتی دائمی هزینه ای می گیرند. این همان فاندینگ ریت یا نرخ تامین مالی است واین نرخ زمانی مثبت می شود که دارندگان موقعیت های لانگ اهرم بیشتری درخواست می کنند.

موقعیت های لانگ با مارجین ناکافی لیکوئید می شوند، چون این موقعیت ها به ناچار فسخ می شوند. بنابراین، اهرم بیش از حد کاتالیزور اصلی برای اصلاح قابل توجه قیمت است.

فاندینگ ریت 8 ساعته قراردادهای آتی

همانطور که نمودار بالا نشان می دهد، هزینه 8 ساعته در اواخر فوریه به 0.20 درصد رسید که معادل 19.7 درصد در ماه است. این نرخ برای دارندگان موقعیت های لانگ قراردادهای آتی دائمی بسیار زیاد است، اما با سقوط قیمت بیت کوین به زیر سطح 48000 دلار در تاریخ 22 فوریه، این هزینه از بین رفت.

از طرف دیگر، فاندینگ ریت 8 ساعته فعلی در سطح 0.05 درصد استاندارد است و در بازارهای سالم انتظار آن می رود. این مقدار برابر با نرخ 4.6 درصدی ماهانه است و برای موقعیت های لانگ اهرم شده مشکل ساز نیست.

حجم معاملات نقدی افزایش نیافت

اگر با رسیدن قیمت بیت کوین به رکورد 58300 دلار، معامله گران جزئی به خاطر فومو وارد بازار می شدند، تاثیر مثبتی بر حجم معاملات نقدی می گذاشتند.

حجم معاملات
حجم معاملات نقدی در صرافی های ارز رمزنگاری

براساس نمودار بالا، متوسط حجم 5 روزه در مقایسه با هفته های گذشته تقریبا در سطح 8 میلیارد دلار ثابت بوده است. بنابراین، هیچ مدرکی مبنی بر هجوم سرمایه گذاران جزئی برای خرید نقدی یا قراردادهای آتی دائمی وجود ندارد.

این داده ها نشان می دهند که هنوز جا برای افزایش بیشتر قیمت بیت کوین وجود دارد، چون نهادهای سرمایه گذاری بدون در نظر گرفتن رشد 70 درصدی این ارز از ابتدای سال جاری تاکنون، به انباشت آن همچنان ادامه می دهند.

اگرچه ممکن است برخی از تحلیلگران اظهار کنند که این اقدام باعث هجوم سرمایه گذاران جزئی برای خرید می شود، در حال حاضر هیچ دلیل قاطعی برای این ادعا وجود ندارد.

تصمیم دیجیتال کارنسی گروپ برای خرید 250 میلیون دلار از سهام گری اسکیل بیت کوین تراست، احتمالا از فشارها خواهد کاست و همین را می توان در مورد راه اندازی سبد ارزهای رمزنگاری توسط بانک جی پی مورگان در آینده نزدیک گفت.

معامله گران جزئی احتمالا چنین تحولاتی را به عنوان “مهر تایید” از طرف یکی از بزرگ ترین بانک های جهان تفسیر خواهند کرد.

آیا بیت کوین به زیر 48000 دلار سقوط خواهد کرد؟

طی چند هفته گذشته، بیت کوین اغلب مانند یک دارایی پرریسک معامله شده است. با افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا، این ارز به همراه بازار سهام شاهد فشار فروش بودند.

اما تجزیه و تحلیل داده های جدید حاصل شده از بلاک چین بیت کوین نشان می دهد که قیمت به زیر سطح 48000 دلار کاهش نخواهد یافت، چون خریداران احتمالا فشار فروش را کاهش خواهند داد. شواهد حاکی از آن هستند که هر زمان قیمت به حدود سطح 48000 دلار رسیده ، خریداران به سرعت برای خرید وارد بازار شده اند.

هیچ نشانه ای از بروز چنین فشار فروشی وجود ندارد، چون قیمت بیت کوین در روز چهارشنبه برای ششمین روز متوالی افزایش یافت و به بالای سطح 57000 دلار رسید. اما  تجزیه و تحلیل جدید شرکت کریپتوکوانت ممکن است خیال معامله گران را راحت کند، چون قیمت احتمالا به این زودی  سطح 29000 دلار را مجدد تست نخواهد کرد.

طبق داده های کریپتو کوانت، کاهش قیمت بیت کوین به حدود سطح 48000 دلار در ماه گذشته همزمان با برداشت های بزرگ غیر معمول از کیف پول های مرتبط با کوین بیش پرو( Coinbase Pro) بوده است.

بیت کوین
برداشت بیت کوین از کوین بیس پرو

به گفته کی یانگ جو، این برداشت ها ممکن است در نتیجه خرید نهادهای سرمایه گذاری از طریق سرویس فرابورس کوین بیس یا کوین بیس پرایم باشند. احتمالا این نهادها بیت کوین های خریداری شده را از کوین بیس پرو به کیف پول های سرد انتقال داده اند و به این زودی ها قصد فروش آنها را ندارند.

به نظر می رسد که سطح 48000 دلار یک سطح جذابی برای خرید باشد. خریدارانی که در این سطح قبلا اقدام به خرید کرده اند، در حال حاضر حدود 12 درصد سود بدست آورده اند.

cafekaala | معیارهایی که نشان می دهند روند صعودی بیت کوین همچنان ادامه دارد

ممکن است شما دوست داشته باشید