cafekaala | آیا انتقال بیت کوین به صرافی ها معیاری دقیق برای پیش بینی قیمت است؟

cafekaala | آیا انتقال بیت کوین به صرافی ها معیاری دقیق برای پیش بینی قیمت است؟

cafekaala | آیا انتقال بیت کوین به صرافی ها معیاری دقیق برای پیش بینی قیمت است؟

انتقال بیت کوین به صرافی ها به یک منبع داده محبوب تبدیل شده، اما برخی می گویند که این معیار می تواند گمراه کننده باشد. معامله گران به طور مداوم داده های روی زنجیره را بررسی می کنند تا روند کوتاه و بلند مدت بیت کوین را با استفاده از پلتفرم هایی مانند کریپتوکوانت، گلس نود و وال آلرت (WhaleAlert) پیش بینی کنند.

به طور خاص، معامله گران از داده هایی مانند ورودی و خروجی بیت کوین به / از صرافی و ورودی های ارز پایدار استفاده می کنند تا جهت حرکت این ارز را در آینده پیش بینی کنند.

به هر حال، این نوع داده ها شک برانگیز هستند، چون دارندگان بزرگ نیز متوجه می شوند که افراد زیادی از این داده ها در استراتژی های معاملاتی خود استفاده می کنند. بنابراین، نهنگ ها و هودلرهای بزرگ می توانند با استفاده از این داده ها، شرایط بازار را به نفع خود تغییر دهند. اما چگونه؟

استفاده از داده های روی زنجیره بیت کوین برای “عملیات روانی”

وقتی مقادیر زیادی بیت کوین به یک صرافی منتقل می شوند، به طور معمول نشان می دهد که یک نهنگ یا دارنده بزرگ قصد فروش دارد.

ورودی بیت کوین به صرافی جمینی

سرمایه گذارانی که مقادیر زیادی بیت کوین دارند، معمولا آنها را به خاطر حریم خصوصی و امنیت در کیف پول هایی غیر از صرافی ها نگه می دارند. بنابراین، هنگامی که این مقادیر به صرافی منتقل می شوند، به نظر می رسد که نهنگ ها قصد فشار فروش در بازار را دارند.

از آنجا که نهنگ ها می دانند سرمایه گذارن می توانند انتقال های بزرگ به صرافی ها را از طریق پلتفرم های ردیابی داده های روی زنجیره رهگیری کنند، زمینه برای شکست جعلی فراهم می شود.

در تحلیل تکنیکال، اصطلاح “شکست جعلی” به وضعیتی گفته می شود که در آن معامله گر با پیش بینی سیگنال معاملاتی آینده یا حرکت قیمت، وارد موقعیتی می شود، اما سیگنال یا حرکت هرگز تحقق پیدا نمی کند و دارایی در جهت مخالف حرکت می کند.

برای مثال، نهنگ ها می توانند مقادیر زیادی بیت کوین را به صرافی های مختلف منتقل کنند. از این انتقال ها چنین برداشت می شود که آنها می خواهند مقادیر زیادی را بفروشند، همین باعث ترس در بازار می شود تا قیمت کاهش پیدا کند.

در حقیقت نهنگ ها ممکن است بیت کوین های منتقل شده به صرافی ها را هرگز نفروشند. برعکس، آنها با این کار معامله گران را گمراه می کنند و با کاهش قیمت به سطح مورد نظر خود اقدام به خرید می کنند.

یک معامله گر معروف با نام مستعار “Cantering Clark” توضیح داد:

منصفانه است که بگوییم داده های روی زنجیره و انتقال بیت کوین از کیف پول ها به صرافی ها و برعکس آن، یک ترفند برای سو استفاده کردن است. آیا فکر می کنید که یک بازیکن بزرگ به طور علنی اعلام خواهد کرد که قصد فروش دارد؟ 

کی یانگ جو، مدیر عامل کریپتو کوانت، نکته مشابهی را در مورد آنچه که او “عملیات روانی” با استفاده از داده های زنجیره ای می نامد، مطرح کرد.

یانگ جو خاطر نشان کرد که نهنگ ها ممکن است بیت کوین را به صرافی ها منتقل کنند تا احساسات بازار را از طمع به ترس تبدیل کنند. احساس منفی بازار به تنهایی می تواند برای کاهش قیمت کافی باشد که در صورت شلوغی بازار آتی، ممکن است منجر به ضرر و زیان سنگین معامله گران شود. جو گفت:

نهنگ ها ممکن است مقدار زیادی بیت کوین را به صرافی ها منتقل کنند تا مردم را بترسانند، چون بسیاری از افراد هشدارهای نهنگ ها را دنبال می کنند.

برای مثال، گزارش شده که قبل از کاهش قیمت بیت کوین تا سطح 54500 دلار در تاریخ 15 مارس، مقادیر زیادی بیت کوین به صرافی جمینی منتقل شده است.

در آن زمان یانگ جو تاکید کرد که اگرچه این می تواند سفارش فروش باشد، اما همچنین می تواند عملیات روانی باشد تا معامله گران بازار را به این تفکر برساند که فشار فروش در حال رخ دادن است. او توضیح داد:

شاید یکی از این سه مورد باشد: 1. عملیات روانی 2. جمینی که یک سرویس کارگزاری خصوصی را مدیریت می کند، سفارش های فروش برای دیگر صرافی ها را انجام می دهد 3. برخی از سرویس های کارگزاری از جمینی استفاده می کنند تا سفارش فروش برای سایر صرافی ها را انجام دهند.

به گفته فیلیپ سوئیفت، زیاد اهمیت دادن به انتقالات بین کیف پول های بلاک چین بیت کوین برای معامله گران می تواند خطرناک باشد. اغلب در مورد این که چه کسی مالک کیف پول خاصی است، سردرگمی ایجاد می شود.

سوئیفت توضیح داد که به وضوح فرصتی برای “عملیات روانی” وجود دارد، که در آن بازیکنان بزرگ دنبال کنندگان انتقالات از کیف پول ها را فریب می دهند تا فکر کنند که وجوه قبل از فروش در بازار به صرافی منتقل می شوند. سوئیفت در خصوص انتقال مقادیر زیاد از کیف پول ها به صرافی ها گفت:

هدف این است که مردم را فریب دهند تا فکر کنند که بیت کوین در معرض فشار فروش قرار دارد. به خاطر داشته باشید که بازیکنان بزرگ گزینه های زیادی از جمله معاملات خارج از بورس، باز کردن موقعیت های آتی و غیره برای خرید یا فروش بیت کوین در اختیار دارند. بنابراین، مجبور نیستند قبل از خرید یا فروش، وجوه خود را به صرافی منتقل کنند.

این معیار تا حدی درست است

به لحاظ تاریخی، انتقال بیت کوین به صرافی ها یک معیار نسبتا دقیق برای پیش بینی جهت حرکت قیمت این ارز بوده است.

انتقال بیت کوین به صرافی ها

برای مثال، در سه هفته گذشته دو انتقال بزرگ به صرافی ها، سقف قیمت را در تاریخ های 22 فوریه و 15 مارس مشخص کرد.

بنابراین، بسیاری از معیارهای زنجیره ای مانند انتقال به / از صرافی ها، در پیش بینی حرکت قیمت بیت کوین بسیار مفید هستند.

معامله گران باید بدانند که همه به این اطلاعات دسترسی دارند ، بنابراین این نمی تواند یک معیار راهنما در نظر گرفته شود. با افزایش محبوبیت این معیار، نهنگ ها، رسانه ها و سایر نهادهای تاثیرگذار می توانند از آن به نفع خود استفاده کنند. این در نهایت می تواند معامله گران را گمراه کند و احساسات را تغییر دهد تا تصویری نادرست از شرایط بازار(مخصوصا در کوتاه مدت) ارائه دهد.

cafekaala | آیا انتقال بیت کوین به صرافی ها معیاری دقیق برای پیش بینی قیمت است؟

ممکن است شما دوست داشته باشید