cafekaala | نکات کلیدی در انتخاب روانکارها از جمله روغن صنعتی هیدرولیک و گریس نسوز

cafekaala | نکات کلیدی در انتخاب روانکارها از جمله روغن صنعتی هیدرولیک و گریس نسوز

cafekaala | نکات کلیدی در انتخاب روانکارها از جمله روغن صنعتی هیدرولیک و گریس نسوز

به نقل از فارس نیوز


گریس در اصل ماده ی جامدی است که گرانوری زیادی دارد و ترکیبی از نفت و چندین صابون می باشد.

گریس ها در اصل ساخته شده از پر کننده هایی می باشند که به قطعات متحرک چسبیده و از آنها جدا نشود. یعنی کاربرد اصلی آن روانکاری قطعات صنعتی مانند بلبرینگ ها می باشد که ترکیبی از روغن مصنوعی و طبیعی نیز می باشد. برای آنکه این گریس ها خواص منحصر به فرد تری پیدا کنند به آنها مواد افزودنی اضافه می شود که در نهایت به گریس نسوز یا گریس حرارت بالا تبدیل می شوند. خود بلبرینگ ها به جهت روانکاری در صنعت به کار می روند که روانکاری بلبرینگ ها نیز از شروط مهمی محسوب می شود و باید در انتخاب نوع آنها دقت نمایید. یعنی گریس نسوز منتخب شما باید دارای ویژگی هایی نظیر کیفیت عالی، بدون هیچگونه اجزای ترکیبی و شیمیایی و یا مکانیکی، عدم از دست دادن غلظت در هنگام جدا شدن روغن و مقاوم بودن در برابر تشکیل اسید باشد. گریس ها به طور کلی تشکیل شده از ۹۰ درصد روغن هستند که نوع نسوز آنها در جاهایی که مقاومت بالا  و پایداری هنگام برخورد با حرارت  بالا  وجود داشته باشد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین بر اساس نوع ماده غلیظ کننده گریس ها، انواع آنها و نامشان مشخص می شود که هر کدام با توجه به نوع کاری که انجام می دهند و ویژگی هایی که دارند از قیمت های متفاوتی برخوردار بوده که بابد در خرید آنها نکات گفته شده را رعایت نمایید. لازم به ذکر است که باید این روغن ها از شرکت های معتبری خریداری شود که ضمن کیفیت بالایی که ارائه می کنند از قیمت مناسبی هم برخوردار باشند. در غیر این صورت نه تنها کارایی مناسبی نخواهند داشت بلکه در هزینه های شما نیز اصراف خواهد شد. 

 

روغن صنعتی : 

در زمان های گذشته جهت به حرکت در آوردن چرخ دنده ها و وسایلی که به حالت چرخشی بودند، امکان استفاده از روغن صنعتی وجود نداشت و در عوض آن از روغن های حیوانی و گیاهی بهره می گرفتند. اما این روغن ها به دلیل پایداری کم و مقاومت پایین در زمان کم دچار فرسودگی می شدند . همین دلایل سبب شد تا استفاده از این نوع روغن ها به مرور کنار گذاشته شود. پیشرفت صنعت در جوامع ، به وجود آوردن روغن صنعتی کم کم موجب شد تا اصطکاک میان قطعات کم شود که این مسئله یک نیاز اساسی برای افراد بود . هر چه جلو تر رفت با استخراج نفت و عملیات تقطیر و تصفیه که روی نفت خام انجام می شد افراد قدر شدند تا با ایجاد روغن صنعتی آنرا به روغن های حیوانی استفاده کرده و به پیشرفت های گسترده ای در زمینه صنعت دست پیدا کنند . روغن ها با توجه به چگالی کم و وزن پایینی که نسبت به آب دارند مورد استفاده قرار گرفته و دارای انواع گوناگونی می باشند . روغن صنعتی با توجه به نامش در صنعت کاربرد گسترده ای دارد که آن هم دارای انواع مختلفی بوده و شرکت های تولید کننده آنها عموما شرکت های بزرگ نفتی هستند. بنابر این رفته رفته کیفیت این روغن ها به نسبت بالا تر رفت و در نتیجه امروزه با پیشرفت صنعت در به حرکت در آوردن قطعات صنعتی، با سهولت و آسانی زیادی در این زمینه رو به رو هستیم.

 

روغن هیدرولیک : 

روغن هیدرولیک را می توان پر مصرف‌ترین روغن صنعتی نامید و از این­رو با توجه به مصرف بالا و کاربردهای متنوع و شرایط کاری گوناگون، این روغن نیز از تنوع بالایی برخوردار است. در واقع روغن هیدرولیک در یک سیستم، نقش انتقال دهنده انرژی را بازی می‌کند و در صورتی که این روغن دچار مشکل شود، این وظیفه به خوبی انجام نشده و سیستم با اختلال یا توقف در کارکرد روبرو می‌گردد .

 روغن‌های هیدرولیک مانند  روغن‌های توربین  به شدت به آلودگی‌هایی که وارد آن‌ها می‌شوند حساس هستند و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن‌ها در اثر آلودگی و ایجاد شرایط سخت‌کاری برای روغن دچار مشکل خواهد شد.  در هنگام انتخاب روغن برای سیستم هیدرولیک، با استفاده از مشاوره کارشناسان روانکاری، روغن مناسبی را انتخاب کنید و با رعایت موارد و نکات کاربردی برای مصرف، تعویض، سرریز و از همه مهمتر مراقبت وضعیت (CM) روغن، به افزایش عمر آن و سلامت تجهیزات کمک کنید و در نهایت بتوانیم به نتیجه مطلوب کاهش هزینه‌های روانکاری دست پیدا کنید.

 

 روغن هیدرولیک همچون روغن‌های دیگر از اختلاط “روغن پایه” و مواد افزودنی تولید می‌شود که می‌تواند با توجه به نوع روغن پایه و مواد افزودنی، کاربردهای مختلفی در سیستم­های گوناگون داشته باشد.


cafekaala | نکات کلیدی در انتخاب روانکارها از جمله روغن صنعتی هیدرولیک و گریس نسوز

ممکن است شما دوست داشته باشید