cafekaala | دوج کوین؛ داستان ارزی که از یک شوخی به واقعیت تبدیل شد

cafekaala | دوج کوین؛ داستان ارزی که از یک شوخی به واقعیت تبدیل شد

cafekaala | دوج کوین؛ داستان ارزی که از یک شوخی به واقعیت تبدیل شد

افزایش باور نکردنی قیمت دوج کوین باعث شده تا این ارز رمزنگاری در صدر عناوین خبری قرار بگیرد.

در تاریخ 22 ژوئن 2014، جکسون پالمر در مسابقه نسکار در ” Sonoma Raceway” در کالیفرنیا در جایگاه بالا نشسته بود. او علاقه زیادی به مسابقه نداشت و هرگز تصور نمی کرد که در چنین مسابقه ای حضور داشته باشد. او صحنه را بررسی کرد. در پایین جمعیت زیادی وجود داشت، موتورهای ماشین ها پر سر وصدا بودند و با سرعت های فوق العاده ای دور می زدند. در بین آنها 98 Moonrocket (یک اتومبیل مسابقه با عملکرد بالا) بود که تفاوت جزئی با بقیه داشت.

روی کاپوت این ماشین عکس یک سگ بود. سگی از نژاد شیبا اینو. این سگ در سال 2013 با پروژه ارز میم دوج کوین محبوب شد. در زیر این عکس “DOGECOIN”  و “digital currency” چاپ شده بود. پالمر وضعیت را با استفاده از کلماتی مانند “دیوانه” و “غیر واقعی” توصیف کرد. او از این لحظه به عنوان “بررسی واقعیت” یاد کرد. دوج کوین یک توییت بود، سپس به یک ارز رمزنگاری تبدیل شد و در دنیای واقعی ارزش پولی پیدا کرد. این داستان دوج کوین است، یک شوخی که به واقعیت تبدیل شد.

می توانید به مطلب زیر برای درک بیشتر دوج کوین مراجعه نمایید:

دوج کوین یا دوژکوین چیست؟ آموزش کامل دوج کوین

ایجاد دوج کوین

دوج کوین یک ارز رمزنگاری و نوعی پول دیجیتال مانند بیت کوین است که معاملات نظیر به نظیر را در سراسر یک شبکه غیر متمرکز امکان پذیر می کند. این ارز تفاوت هایی با  بیت کوین دارد. بیت کوین اولین بلاک چین اثبات مفهوم و یک ارز پیشگام است. بیت کوین یک فناوری است که می تواند جهان را متحول کند و عملکرد پول را در قرن 21 تغییر دهد.

دوج کوین یک ارز دیجیتال است که روی آن تصویری از سگ وجود دارد. آدریان لی، مدرس ارشد امور مالی در دانشگاه فناوری در سیدنی می گوید که دلیل ارزشمند شدن دوج کوین برای من یک معما است.

در یک دوره زمانی، دوج کوین ارزش بازار 2 میلیارد دلاری داشت. درک آن دشوار است. لی گفت:

 دوج کوین دقیقا یک ارز کپی شده است. نمی دانم چگونه خود را از بیت کوین متمایز می کند. واقعا فکر می کنم این امر مربوط به اوایل ایجاد آن باشد.

در اوج محبوبیت این ارز میم در اواخر سال 2013، پالمر (بازاریاب استرالیایی یکی از بزرگ ترین شرکت های فناوری جهان) با ترکیب دو موضوع پر مخاطب در اینترنت، یعنی ارز رمزنگاری و دوج کوین، شوخی کرد. هدف این جوک دنیای عجیب ارز رمزنگاری و مشتقات متعدد بیت کوین بود.

پالمر در توییتر نوشت:

سرمایه گذاری در دوج کوین؛ کاملا مطمئن باشید که این اتفاق بزرگ بعدی است.

این توییت بسیار مورد توجه قرار گرفت. برای خندیدن، پالمر تصمیم گرفت این شوخی را ادامه دهد. او دامنه “Dogecoin.com” را خریداری و عکس شیبای فتوشاپ شده روی یک ارز را دانلود کرد.

پالمر یادداشتی در وب سایت خود گذاشت: اگر می خواهید دوج کوین را به واقعیت تبدیل کنید در تماس باشید.

پروژه “بلز”

در آن سوی دنیا، بیلی مارکوس (مهندس نرم افزار در شرکت آی بی ام) یادداشت پالمر را دید. او تازه پروژه “بلز” را تمام کرده بود. مارکوس در اوقات فراغت خود و قبل از راه اندازی وب سایت دوج کوین، روی بلز کار می کرد. او ایده این پروژه را از یک بازی ویدیویی به نام “Animal Crossing” گرفته بود که در آن از بلز به عنوان ارز اصلی استفاده می شد. 

سال 2013 بود که افراد به سمت بازار ارز رمزنگاری هجوم آوردند. مارکوس فهمید که کد بیت کوین متن باز است. او تصمیم گرفت ارز رمزنگاری خود را ایجاد کند. بلز عجیب و غریب بود. تفاوت عمده بلز با ارزهای رمزپایه معمولی، پاداش بود: پاداش ها در بلز کاملا تصادفی بودند. اگر بیت کوین را با استفاده از یک کامپیوتر خانگی قدرتمند استخراج می کردید، پاداش های آن ثابت بودند. اما اگر بلز را استخراج می کردید، پاداش آن بین 1 تا 500 بلز و به صورت کاملا تصادفی بود.

دلیل این پاداش تصادفی، جدی نبودن بلز بود. این یک ارز دیجیتالی است که براساس یک بازی ویدئویی در مورد حیواناتی ساخته شده بود که در یک روستا زندگی می کردند و با هم به ماهیگیری می رفتند.

جامعه ارز رمزنگاری این شوخی را واقعا درک نکرد. مارکوس خندید و گفت:

مردم آن را بی اهمیت جلوه دادند. وقت آن شده تا بازنشسته شوم. دیگر نیازی به این کار ندارم.

اما سپس مارکوس پیام پالمر را در سایت” Dogecoin.com” خواند. این لحظه ای بود که بیلی تصمیم گرفت از بازنشستگی ارز رمزنگاری صرف نظر کند.

Ctrl+F بیت کوین

هنگامی که پالمر بلافاصله به پیشنهاد مارکوس برای کمک به ساخت دوج کوین پاسخ نداد، به تنهایی کار روی آن را شروع کرد. به گفته مارکوس، ساخت دوج کوین حدود سه ساعت طول کشید. این یک کار مبتنی بر پیدا کردن و جایگزینی بود. بیت کوین را با “Ctrl+F” پیدا و آن را جایگزین دوج کوین کرد.

مارکوس خاطرنشان کرد که بخش های زیادی از کد منبع بیت کوین مبهم بودند. اما او می دانست که باید چند جز اصلی را برای دوج کوین تغییر دهد. برای مثال، مارکوس 100 میلیارد دوج کوین (در مقابل 21 میلیون بیت کوین) ایجاد و روند استخراج آنها را تسهیل کرد. دوج کوین ها از قبل استخراج شده اند، در حالی که آخرین بیت کوین ها در سال 2140 استخراج خواهند شد. او فونت را تغییر داد (البته به طنزهای کمیک) و هر جای متن که نام “mine” ذکر شده بود را با “dig” جایگزین کرد (چون سگ ها حفر می کنند نه استخراج). سپس مارکوس در هنگام ناهار دوج کوین را فعال کرد.

حرکت با سرعت نور

اما مارکوس و پالمر هیچ دوج کوین از قبل استخراج شده ای را ارائه ندادند، چون آنها در راه اندازی این ارز جدی نبودند. پالمر با خنده گفت که ما فکر می کردیم که این یک شوخی بزرگ است که از بین خواهد رفت. طبق گفته های مارکوس، پالمر حتی مطمئن نبود که چگونه ارز رمزنگاری را استخراج کند.

از قبل استخراج شده (Premining) به عمل استخراج ارز رمزنگاری قبل از ارائه عمومی آن گفته می شود و تقریبا همه افراد جدی در زمینه راه اندازی ارز رمزنگاری این کار را انجام می دهند.

بنابراین، مارکوس با داشتن یک کامپیوتر نسبتا قوی و دو کارت گرافیک، رسما اولین شخصی بود که دوج کوین را استخراج کرد. اما با توجه به ماهیت استخراج (که با استخراج ارز دشوارتر می شود)، کامپیوتر بیلی پس از حدود 5 دقیقه دیگر قدرت کافی برای استخراج دوج کوین را نداشت. مارکوس آنچه را که استخراج کرده بود به طور مساوی با پالمر تقسیم کرد و هر کدام حدود 5000 دلار دوج کوین بدست آوردند. این کل ارزهایی بود که این دو نفر داشته اند.

بحث درباره دوج کوین در ردیت

در محافل رمزنگاری آنلاین، دوج کوین خیلی سریع محبوب شد. موضوع فروم ها در ردیت به سرعت تغییر کردند و نام دوج کوین در فضای اینترنت پخش شد.

اما ردیت تقریبا عامل اصلی تبدیل شدن سریع دوج کوین به ستاره رمزنگاری بود. فروم دوج کوین در ردیت بلافاصله شلوغ شد و این زیرساخت های لازم (یعنی استخرهای استخراج و سرویس ها) برای موفقیت یک ارز رمزنگاری را بوجود آورد. مارکوس گفت که دوج کوین با سرعت نور حرکت می کرد.

اما این ربات پاداش دهنده ردیت بود که دوج کوین را وارد استراتوسفر کرد. اگر کاربری پستی ارسال می کرد، به این کاربر ردیت به طور خودکار 5 دوج کوین پاداش داده می شد. بنابراین، افراد شروع به انتقال این ارز کردند که ارزش بسیار کمی در دنیای واقعی داشت.

کاربران ردیت دوج کوین را دائما بین یکدیگر رد و بدل کردند که این پایگاه کاربر این ارز را گسترش داد و در نتیجه، ارزش آن به عنوان یک ارز رمزپایه افزایش یافت. پالمر گفت که تقریبا همه کاربرانی که از ردیت استفاده می کردند، دوج کوین داشتند و به اعتقاد وی همین کلید موفقیت آن بود.

تبدیل شدن به یک ابزار کمک کننده و مفید

جکسون پالمر در یکی از شب های ماه ژانویه 2014، در کافی شاپی در سیدنی مشغول خوردن نوشیدنی بود. تلفن او شروع به زنگ خوردن کرد. در ابتدای آن شب، پالمر و جامعه دوج کوین ایده مضحکی ( اما کاملا درخشان) را مطرح کردند.

برای اولین بار در طول یک دهه، تیم سورتمه سواری جامائیکا به بازی های المپیک زمستانی راه یافته بود، اما پول کافی برای حضور در آن را نداشت. پالمر و جامعه دوج کوین تصمیم گرفتند کاری در این مورد انجام دهند. آنها با ارسال یک آدرس دوج کوین به فروم ردیت، درخواست کمک مالی کردند. چند ساعت بعد، آنها 25000 دلار جمع کردند. سپس پالمر 26 میلیون دوج کوین جمع آوری شده را برای این تیم ارسال کرد. این اولین حرکت روحیه بخش برای دوج کوین بود.

به قول مارکوس، آنها نسبت به کلمه “سرمایه گذاری” حساسیت داشتند. پالمر و مارکوس تمام دوج کوین های خود را به این چنین اقدامات خیرخواهانه اختصاص دادند. آنها به ساخت چاه های آب در کنیا کمک کردند و همچنین برای کمک به آموزش سگ های راهنما برای کودکان اوتیسم پول جمع کردند.

دور شدن دوج کوین از هدف اصلی خود

پالمر توضیح داد که ما می خواستیم چیزی را ایجاد کنیم تا یک ابزار کمک کننده و مفید در زندگی باشد. اما با رشد جامعه، حفظ این ایده ال که دوج کوین در ابتدا بر اساس آن راه اندازی شده بود، دشوار شد. قیمت این ارز مورد توجه قرار گرفت و افراد شروع به سرمایه گذاری در آن کردند.

این مارکوس را وحشت زده کرد. برای او مهم نبود که کسی با خرج کردن 10 دلار، مقداری دوج کوین بدست بیاورد. چون این کار مانند خرید بلیط سینما یا چیز جالب دیگری بود. اما او گفت که اگر کسی 20000 دلار دوج کوین خریداری می کرد، من واقعا ناراحت می شدم.

درگیری مارکوس با اعضای جامعه آغاز شد. از نظر او، دوج کوین هنوز هم ارز رمزنگاری مضحک بود، اما در اینجا به ارزی تبدیل شده بود که مردم با پول نقد معامله می کردند. به نظر وی، دوج کوین یک جوک بود که باید جوک باقی می ماند. اما بسیاری از افراد جامعه با این نظر مخالف بودند.

Moolah

این Moolah بود که دوج کوین را به حاشیه برد و پالمر آن را به عنوان “پی پل برای ارز رمزنگاری” توصیف کرد. او از همان ابتدا بدبین بود.

Moolah یک صرافی ارز رمزنگاری بود که توسط شخصی انگلیسی به نام الکس گرین اداره می شد. این صرافی برای کمک به افراد در خرید و فروش دوج کوین طراحی شده بود. آنها با کارایی حیرت انگیز به جامعه این ارز نفوذ کردند.

الکس گرین با اهدای دوج کوین در ازای دریافت رای مثبت در فروم این ارز در ردیت، شروع به کار کرد. وی همچنین سخاوتمندانه مبالغی را برای کارهای خیرخواهانه جامعه (مانند کمک 2500 دلاری به یک موسسه خیریه سرطان یا کمک 3000 دلاری برای انتقال ماشین مسابقه “دوج کوین نسکار”) اهدا کرد.

جامعه این کار را دوست داشت. به زودی Moolah  شروع به استخدام افرادی از جامعه دوج کوین برای پست های اصلی در این شرکت کرد.

مارکوس از دور نظاره گر بود اما طرفدار آن نبود. او علی رغم کناره گرفتن، در یک نشست دوج کوین شرکت کرد که بخشی از آن توسط پالمر سازماندهی شده بود. بعدا، Moolah  از جامعه درخواست سرمایه گذاری کرد و مقدار زیادی دوج کوین به این صرافی اهدا شد. چرا جامعه اهدا نکند؟ Moolah در گذشته سخاوتمند بود و جبران این لطف منطقی بود. سپس همه چیز به هم ریخت. در اکتبر سال 2014، صرافی Moolah  ورشکسته شد و جامعه دوج کوین تا آخرین سنت سرمایه گذاری خود را از دست داد.

فاش شدن هویت اصلی گرین

اوضاع بدتر شد. یکی از دوستان سابق گرین با پالمر و دیگر اعضای جامعه تماس گرفت. او فاش کرد که گرین در واقع رایان کندی بوده که در جامعه انگلستان به دلیل اداره شرکت هایی کاملا شبیه به Moolah مشهور بود.

پلیس انگلیس وارد عمل شد. پس از سه سال تحقیق، کندی متهم به چند فقره کلاهبرداری و پولشویی شد. او در جلسه دادرسی مقدماتی در دادگاه ” Bristol Crown” در سپتامبر 2017، همه این اتهامات را رد کرد. درخواستی برای اظهار نظر به وکیل مدافع کندی ارسال شد، اما پاسخی دریافت نشد.

اما کندی مجبور بود به جنایات جدی تر و ناراحت کننده ای پاسخ دهد. او در ماه مه 2016، به جرم سه فقره تجاوز به سه زن محاکمه و محکوم شد. دادستان ارشد بن سمپلز گفت که رایان کندی قربانیان خود را متقاعد به انجام کارهایی کرده که به آنها گفته شده بود. او از نظر عاطفی، جسمی و جنسی سو استفاده می کرد و نیازهای خود را بر هر چیز دیگری ترجیح می داد.

ماه ها بعد از ورشکستگی  Moolah، پالمر از دوج کوین، جامعه آن و کل ارز رمزنگاری فاصله گرفت. او گفت که از نظر روانی، انرژی که من برای این پروژه گذاشتم به من کمکی نکرد. پالمر دوباره به فضای ارزهای رمزنگاری برگشت. او اکنون کانال یوتیوب خود را اداره می کند و علاقه ای به راه اندازی یک ارز رمزنگاری دیگر ندارد و ارتباط خیلی کمی با دوج کوین دارد. 

متمرکز بودن؛ مشکل اصلی دوج کوین

علاوه بر این، در صنعتی که نوید غیرمتمرکز بودن را می دهد، متمرکز بودن دوج کوین یک مشکل اساسی است. فقط یک آدرس 28 درصد از کل عرضه این ارز را در اختیار دارد، در حالی که 11 آدرس دیگر 46 درصد آن را در خود جای داده اند.

فراموش نکنید که ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا و طرفدار سرشناس دوج کوین، قبلا گفته که از این ارز پشتیبانی خواهد کرد، اگر هودلرهای بزرگ آن بخش زیادی از ارزهای خود را بفروشند. ماسک در فوریه و زمانی که قیمت دوج کوین در حدود 0.05 دلار بود در توییتی نوشت:

اگر دارندگان بزرگ دوج کوین بیشتر ارزهای خود را بفروشند، این ارز از پشتیبانی من برخوردار خواهد شد. به نظر من تنها مشکل اصلی آن، متمرکز بودن بیش از حد است.

کارآفرینان بزرگی از جمله مارک کوبان میلیاردر نیز از دوج کوین پشتیبانی می کنند. او که مالک تیم بسکتبال دالاس ماوریکس است، اخیرا اعلام کرده که این ارز را به عنوان پرداخت برای بلیط بازی و کالاها می پذیرد.

انتقال 12 میلیارد دلار دوج کوین فقط در یک روز

رشد انفجاری قیمت دوج کوین با انتقال مقدار زیادی از این ارز در سراسر بلاک چین همراه بود و در یک روز 12 میلیارد دلار جابجا شد.

افزایش چشمگیر دوج کوین در رتبه بندی ارزش بازار همزمان با فعال شدن دوباره نهنگ های این ارز به دلیل رشد شاخص های بلاک چین در روز پنجشنبه (27 فروردین 1400) بود. براساس داده های  BitInfoCharts، بیش از 12 میلیارد دلار در طول روز جمعه (28 فروردین) از طریق بلاک چین منتقل شده است. در مقابل، بلاک چین اتریوم فقط 6 میلیارد اتریوم را در همان روز پردازش کرد.

اتریوم از لحاظ ارزش بازار در جایگاه دوم جدول ارز رمزنگاری قرار دارد و بلاک چین آن پیشرفته ترین در این فضا است. در حالی که، دوج کوین در سال 2013 و به عنوان یک شوخی ایجاد شد که ارزش ادراکی خود را بیشتر از آرم تزئینی سگ شیبا اینو می گیرد. هیچ توسعه دهنده فعالی ندارد و توسعه دهنده آن در طول یک دوره بیکاری در سال 2016، تمام ارزهای خود را فروخته است.

بررسی میزان افزایش قیمت دوج کوین

ایلان ماسک در تاریخ 15 آوریل، بار دیگر در مورد دوج کوین توییت کرد. او گفت که” دوج روی ماه پارس می کند”. پس از این توییت، دوج کوین بدون وقفه شروع به افزایش کرد.

دوج کوین در روزهای اخیر افزایش چشمگیری داشت، به طوری که همه معامله گران ارز رمزنگاری را شگفت زده کرد. قیمت این ارز در روز جمعه به بالاترین سطح خود در 0.44 دلار رسید.

نمودار یک روزه قیمت دوج کوین

 از روز پنجشنبه تا روز جمعه، قیمت دوج کوین 187.22 درصد افزایش یافت. رشد هفتگی این ارز بیش از 497.11 دلار بود و این ارزبر حسب بیت کوین رشد هفتگی 465.06 درصدی را تجربه کرد.

در ضمن، آمارها نشان می دهند که قیمت دوج کوین فقط در یک بازه سه ماهه 3872.55 درصد افزایش یافته است. قیمت این ارز در طول ماه گذشته 509.30 درصد و طی 12 ماه گذشته حدود 18299.46 درصد رشد داشته است.

براساس داده های bitinfocharts.com، کارمزد تراکنش های دوج کوین نیز افزایش یافته و در حال حاضر، متوسط کارمزد آن 1.25 دوج کوین  (یا 0.465 دلار) است. این آمارها نشان می دهند که با افزایش قیمت دوج کوین در هفته های اخیر، کارمزد تراکنش های آن نیز افزایش یافته است.

به گفته برخی از طرفداران دوج کوین، 20 آوریل 2021 (که در بین بسیاری از طرفداران بزرگ به ” 4:20 Day” معروف است)، ” روز دوج” نیز خواهد بود. روز پنجشنبه کریستوفر مونوز در توییتی نوشت که در این روز ممکن است قیمت آن به 1 دلار برسد.

cafekaala | دوج کوین؛ داستان ارزی که از یک شوخی به واقعیت تبدیل شد

ممکن است شما دوست داشته باشید