cafekaala | کاهش قیمت بیت کوین به زیر 50000 دلار در صورت شکست این سطح های مهم

cafekaala | کاهش قیمت بیت کوین به زیر 50000 دلار در صورت شکست این سطح های مهم

cafekaala | کاهش قیمت بیت کوین به زیر 50000 دلار در صورت شکست این سطح های مهم

طبق یادداشت کتی استاکتون، تحلیلگر تکنیکال، کاهش 17 درصدی اخیر قیمت بیت کوین می تواند آن را در معرض روند نزولی بیشتر قرار دهد، اگر سطح های حمایت کلیدی و تکنیکال شکسته شوند. او با دقت میانگین متحرک های 50 روزه و 10 هفته ای (که به ترتیب در 56496 و 55555 دلار قرار دارند) را زیر نظر دارد. این سطح ها بالاتر از سطح فعلی 54758 دلار هستند.

بسته شدن پی در پی نمودار روزانه در زیر این میانگین متحرک ها منجر به ادامه کاهش بیت کوین به سطح حمایت بعدی در حدود 42000 دلار خواهد شد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، بیت کوین از سطح فعلی 23 درصد و از بالاترین سطح خود در بالای 64000 دلار، 35 درصد کاهش خواهد یافت.

استاکتون گفت:

میانگین متحرک های 50 روزه (و تقریبا 10 هفته) در حال تست شدن هستند و معتقدیم که در صورت بسته شدن پی در پی نمودار در زیر آنها، احتمال تست سطح حمایت 42000 دلار افزایش خواهد یافت.

استاکتون در یادداشت قبلی خود هدف شکست صعودی اخیر را سطح 69000 دلار تعیین کرده بود.  طبق این یادداشت، ضعف اخیر بیت کوین این هدف صعودی را بی اعتبار نمی کند. او گفت که با وجود اصلاح کوتاه مدت، روند طولانی مدت بیت کوین همچنان صعودی است:

اصلاح قیمت اخیر،  این حرکت صعودی را نفی نمی کند. اما نشان می دهد که دستیابی به هدف تعیین شده آن (69000 دلار) ممکن است بیشتر طول بکشد.

نمودار قیمت بیت کوین

کاهش اخیر قیمت بیت کوین و دلایل آن

قیمت بیت کوین در روز یکشنبه 18 آوریل (29 فروردین) کاهش شدیدی داشت و از حدود سطح 60000 دلار به نزدیک سطح 51000 دلار رسید. اما در پایان آن روز قیمت از این سطح برگشت کرد و در روز دوشنبه در بالای سطح 56000 دلار در نوسان بود.

طبق گزارش شرکت تحلیل ارز رمزنگاری Bybt،  بیت کوین در روز یکشنبه رکورد جدیدی در لیکوئید شدن به ثبت رساند و دارندگان یک میلیون موقعیت تقریبا 10 میلیارد دلار ضرر کردند.

عوامل مختلفی در کاهش اخیر قیمت نقش داشته اند. طبق داده های وب سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap )، خاموشی در منطقه سین کیانگ چین باعث کاهش نرخ هش شبکه و در نتیجه کاهش قیمت بیت کوین شده است. در تاریخ 16 آوریل (27 فروردین)، بیشتر تاسیسات استخراج و استخرهای چینی پس از قطع شدن برق در منطقه سین کیانگ چین، خاموش شدند.

 به گفته برخی از تحلیلگران، شایعاتی مبنی بر اقدام احتمالی نهادهای نظارتی آمریکا علیه “موسسات مالی” به جرم استفاده از ارز رمزنگاری در پولشویی منجر به این کاهش قیمت شد. 

از طرفی، سوزاندن 1 میلیون بایننس کوین به ارزش حدود 595 میلیون دلار توسط صرافی بایننس، موجب افزایش نگرانی ها درباره عدم اطمینان در بازار شده است. توکن‌ سوزی بایننس کوین هر سه ماه یکبار انجام می‌شود.

نظر تحلیلگران در مورد روند بلند مدت بیت کوین

با وجود کاهش شدید قیمت بیت کوین، نظر بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ درباره روند این ارز هنوز صعودی است. در روز یکشنبه، تایلر وینکلووس به همراه برادر دوقلوی خود کامرون و صرافی ارز رمزنگاری جمینی، در توییتر سرمایه گذاران را تشویق به خرید در سطح های پایین کردند.

مایک نووگراتز، مدیر عامل شرکت گلکسی دیجیتال، در توییتی نوشت که این کاهش “حتمی الوقوع ” بود، اما در بلند مدت جایی برای نگرانی نیست. به گفته نووگراتز، فهرست شدن سهام کوین صرافی کوین بیس در بورس، بازار را تحریک کرد. ارزهایی مانند بیت کوین اس وی، ریپل و دوج کوین افزایش چشمگیری داشتند. همه نشانه های بازار بیش از حد به یک طرف متمایل بودند. اما در میان مدت وضعیت بهتر خواهد شد، چون نهادهای سرمایه گذاری وارد این فضا خواهند شد.

بروک پیرس در روز دوشنبه گفت که نظرش نسبت به روند بلند مدت قیمت بیت کوین همچنان صعودی است:

این فقط نوسانات عادی در بازار بیت کوین است و این کاهش ما را به جایی که دو هفته پیش بودیم، باز می گرداند. من هنوز فکر می کنم که تمام شرایط برای افزایش قیمت در میان و بلند مدت مهیا است. من مانند سایر افراد به دنبال سرمایه گذاری بیشتر در این بازار هستم.

اهمیت بازپس گیری سطح 57000 دلار

معامله گران به سه سطح مهم اشاره کرده اند که باید در کوتاه مدت به آنها توجه کرد. این سطح ها عبارتند از : سطح حمایت کلیدی 51200،  سطح مقاومت مهم 60300 دلار و سطح 57000 دلار (منطقه مورد علاقه فروشندگان در کوتاه مدت).

به گفته یک معامله گر با نام مستعار “TraderKoz”، اگرچه قیمت بیت کوین به حدود سطح 50000 دلار کاهش یافت، ساختار بازار نگران کننده به نظر نمی رسد.

بیت کوین پس از کاهش به حدود سطح 50000 دلار، سریع به سطح 53000 دلار بازیابی شد و اکنون در بالای این سطح نوسان می کند. در کوتاه مدت، افزایش قیمت به بالای سطح 57000 دلار و حفظ آن در بالای این سطح اهمیت ویژه ای دارد. اگر قیمت بیت کوین در این سطح تثبیت شود، تایید خواهد کرد که کاهش اخیر کاملا تکنیکال و متاثر از بازار معاملات آتی بوده است.

معامله گری با نام مستعار ” Rekt Capital” نیز تاکید کرد که 51200 دلار همچنان یک سطح حمایت قوی برای بیت کوین است. قیمت به محض کاهش به پایین منطقه 50000 دلار، به سرعت به سطح های بالاتر بازیابی شد.

بنابراین، اگر بیت کوین در کوتاه مدت به روند بازیابی خود ادامه دهد و به زیر سطح 51200 دلار کاهش نیابد، سطح حمایتی بالاتر از حمایت قبلی خود ایجاد خواهد کرد.

علاوه براین، تحلیلگران شرکت سانتیمنت خاطرنشان کردند که بیت کوین پس از منفی شدن فاندینگ ریت در صرافی بیتمکس، به سرعت به سطح های بالاتر بازیابی شد. این نشان می دهد زمانی که فشار فروش در بازار مشتقات افزایش یافت، تقاضا از طرف خریداران بیشتر شد و تا زمانی که قیمت در بالای سطح 57000 دلار باقی بماند، از استدلال تغییر روند در کوتاه مدت پشتیبانی می کند.

قیمت اتریوم

اتریوم بازیابی به بالای سطح 2100 دلار را شروع کرد و سطح مقاومت 2200 دلار را شکست. روندهای صعودی تلاش می کنند تا کنترل حرکت را در اختیار بگیرند.

این ارز در حدود سطح های 2280 و 2300 دلار با فشار فروش مواجه شد. قبل از شروع مجدد کاهش قیمت، یک سقف در نزدیک سطح 2281 دلار  تشکیل شد. سطح فیبوناچی اصلاحی 50 درصد در بازه صعودی 1953 تا 2281 دلار نیز شکست.

در حال حاضر، اتریوم خیلی پایین تر از سطح 2200 دلار و میانگین متحرک ساده 100 ساعته معامله می شود. همچنین در نمودار ساعتی، یک خط روند نزولی با مقاومت 2180 دلار تشکیل شده است.

اتریوم

سطح حمایت اولیه در حدود 2040 دلار (سطح فیبوناچی اصلاحی 76.4 درصد) است. شکست به زیر این سطح، منجر به کاهش بیشتر قیمت خواهد شد. سطح حمایت کلیدی بعدی نزدیک به 2000 دلار است. در صورت شکست به زیر این سطح، قیمت به منطقه 1920 تا 1900 دلار کاهش خواهد یافت.

اگر قیمت در بالای سطح حمایت 2040 دلار حفظ شود، احتمالا روند صعودی جدیدی شروع خواهد شد. سطح مقاومت اولیه در این روند صعودی، در حدود 2150 دلار خواهد بود.

اولین سطح مقاومت کلیدی در نزدیکی خط روند و سطح 2160 دلار در حال شکل گیری است. شکست به بالای آن می تواند قیمت را به سمت سطح مقاومت اصلی 2280 دلار و میانگین متحرک ساده 100 ساعته سوق دهد. اتریوم برای بازگشت به یک منطقه سبز در روزهای آینده، باید به بالای منطقه 2280 تا 2300 دلار برسد.

در حال حاضر، میانگین متحرک همگرایی واگرایی به آرامی در منطقه نزولی حرکت می کند و شاخص قدرت نسبی بسیار کمتر از 50 است.

cafekaala | کاهش قیمت بیت کوین به زیر 50000 دلار در صورت شکست این سطح های مهم

ممکن است شما دوست داشته باشید