تحقیق و پروژه

دانلود پاورپوینت-اصول طراحی و ساخت فرودگاه 2021

دانلود پاورپوینت-اصول طراحی و ساخت فرودگاه 2021

دانلود پاورپوینت-اصول طراحی و ساخت فرودگاه 2021

لینک دانلود محصول

دانلود پاورپوینت-اصول طراحی و ساخت فرودگاه 2021

پاورپوینت-اصول طراحی و ساخت فرودگاه

فرودگاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

برای دیگر کاربردها، فرودگاه (ابهام‌زدایی) را ببینید.

 

نقشه فرودگاه‌های جهان (۲۰۰۸)

 

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی

 

پایانه شماره یک فرودگاه فرانکفورت

فُرودگاه محلی است که برای نشست و برخاست هواپیماها تعیین شده‌است. در حالیکه فرودگاه‌های کوچک ممکن است از باندهای پروازی کوچک (یک تا دو کیلومتر) خاکی و یا شنی ساخته شده باشند، فرودگاه‌های بزرگی که برای پروازهای بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولاً دارای باندهای آسفالتی و بلندی هستند که طول آنها به چندین کیلومتر می‌رسد. فرودگاه‌های کوچک و فرودگاه‌های بزرگ می‌توانند مجهز به برج کنترل ترافیک باشند و یا در صورت لزوم فاقد آن باشند، این امر بستگی به حجم ترافیک منطقه و همچنین سرمایه‌گذاری انجام شده در آن فرودگاه دارد، هر چند در اکثر فرودگاه‌های بین‌المللی واحد مراقبت پرواز در محل فرودگاه مستقر است.

در ایران ۵۴ فرودگاه غیرنظامی و بیش از ۲۳۱ فروند هواپیما وجود دارد که سالانه ظرفیت جابه‌جایی ۸۵ میلیون مسافر را دارند.[۱]

فرودگاه در گویش‌های دیگر[ویرایش]

فرودگاه به معنی جای نشستن و برخاستن هواپیماها یا هر هواگرد دیگری است. میدان هوایی، واژه رایج فارسی افغانستان برای فرودگاه است. در فارسی تاجیکی رایج در تاجیکستان به فرودگاه، خیزگه (یعنی جای برخاستن هواپیما) می‌گویند اما به تازگی اصطلاحات زبان فارسی ایران (مانند هواپیما و فرودگاه) در تاجیکستان رایج شده‌است.

باند پرواز[ویرایش]

به محل نشستن و برخاستن هواپیما باند گویند که می‌تواند آسفالته یا بتنی باشد. باندها را به وسیله یک عدد ۲ رقمی در دو سر باند مشخص و نام گذاری می‌کنند که این عدد نشانگر زاویه باند و میزان انحراف آن از شمال مغناطیسی است و اعداد دوسر باند همیشه ۱۸۰ درجه باهم اختلاف دارند که این اعداد می‌تواند در ناوبری هواپیما به خلبان هواپیما کمک کند، برای مثال باند فرودگاه مهرآباد تهران را با اعداد ۲۹ و ۱۱ نامگذاری کرده‌اند که به معنای این است که زاویه یک سر آن ۲۹۰ درجه و سر دیگر باند ۱۱۰ درجه است. باند از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است مثل آستانه، تاچ دان زون، شانه خاکی دو سر باند و … باندها همچنین باید از نظر زیر سازی مقاوم شده باشد تا تحمل وزن هواپیما در هنگام نشست که با توجه به سرعت هواپیما ضربه چندین برابر وزن است را داشته باشد..

تاکسی وی[ویرایش]

به مسیرهای فرعی باند که به منظور تردد هواپیما و حرکت از رمپ به باند، از باند به رمپ و از باندی به باند دیگر تعبیه شده تاکسی وی گویند که با خطوط زرد رنگ و با دو عدد و حرف نامگذاری می‌شود.

تأسیسات فرودگاه[ویرایش]

فرودگاه‌های بین‌المللی عموماً دارای مجموعه‌ای از تأسیسات و ساختمان‌هایی هستند که مسافران در این اماکن به هواپیما سوار یا از آن پیاده می‌شوند و همچنین بار هواپیماها تخلیه و یا بارگیری می‌شوند. تأسیساتی که مسافران از طریق آنها با حمل و نقل زمینی، خرید بلیط، انتقال بار همراه، و چمدانهای خود و همچنین عبور از ورودی‌های امنیتی از آنها استفاده می‌کنند ترمینال و یا پایانهنامیده می‌شود و همچنین ساختمان‌هایی که مسافران برای سوار شدن به هواپیما در آنجا تجمع می‌نمایند سالن انتظار نامیده می‌شود. در هر صورت این دو اصطلاح بجای یکدیگر قابل استفاده هستند. معمولاً تسهیلات گمرکی موجود در فرودگاه‌های بین‌المللی و همچنین سطح بالای عوامل امنیتی که در این فرودگاه‌ها به چشم می‌خورد از عواملی هستند که آنها را از فرودگاه‌های کوچک قابل تفکیک می‌نماید.

 

پایانه پنج فرودگاه جان اف کندی شهر نیویورک

برای خطوط مسافربری کوچک‌تر و هواپیماهای خصوصی، خدماتی از قبیل، تعمیر و نگهداری هواپیما، خدمات مورد نیاز خلبانان، خدمات مورد نیاز اجاره هواپیما، و همچنین اجاره آشیانه هواپیما توسط پایگاه‌های ثابت که اصطلاحاً (fixed base operator) نامیده می‌شوند، صورت می‌پذیرد.

کلیه فرودگاه‌ها منحصراً به‌وسیله کد فرودگاهی انجمن بین‌المللی ترابری هوائی (IATA) و کد فرودگاهی سازمان بین‌المللی هواپیمائی کشوری (ICAO) شناخته می‌شوند. در ایالات متحده آمریکا و همچنین برخی از کشورها، فرودگاه‌ها با نام شخصیتهای نامدار آن کشور، بویژه چهره‌های سیاسی، نامگذاری می‌شوند. در ایران نیز فرودگاه بین‌المللی امام خمینی به نام بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نامیده شد.

    امکانات مسافرتی فرودگاه

۱) هتل

۲) رستوران

۳) جابه جایی مسافر

۴) کمک‌های پزشکی (مثل: کمک‌های اولیه، آمبولانس، دکتر در فرودگاه و بیمارستان در شهر)

۵) بانک و ادارهٔ پست

۶) ادارهٔ توریستی برای توریست‌ها و…

    تجهیزات فرودگاه مهرآباد از نظر آتش‌نشانی و نجات جان انسان‌ها

۱) نوع آتش‌نشانی فرودگاه از نظر طبقه‌بندی از نوع ۹ (Category) می‌باشد.

۲) مجهز به دستگاه یا کامیون فوم پاش به سطح باند می‌باشد.

۳) توانایی جابه جایی (Tow یا push back) هواپیماها را دارد.

مشکلات فرودگاه‌ها[ویرایش]

حجم ترافیک هوائی و همچنین ترافیک هواپیماها روی زمین (حرکت هواپیما در باندهای پروازی و تاکسیروها) که در محدوده هر فرودگاه ایجاد می‌شود، از عوامل مؤثر در ایجاد آلودگی صوتی (صدای موتور هواپیما) و آلودگی هوا است، و حجم زیاد این آلودگی‌ها می‌تواند برای سلامتی جسمانی مضر بوده و همچنین در برنامه خواب افراد ایجاد اختلال نماید. غالباً ساکنین محلی، به نیت جلوگیری از تخریب ییلاقات حومه شهر، اماکن تاریخی، و زیست‌بوم محلی، در مقابل ساخت فرودگاه‌های جدید و یا گسترش فرودگاه‌های موجود از خود مقاومت نشان می‌دهند.

فرودگاه چیست ؟

فرودگاه محلی است که برای نشست و برخاست هواپیماها تعیین شده است. در حالیکه فرودگاه های کوچک- که معمولا با نام هائی از قبیل aerodrome, airfield یاlanding strip نامیده میشوند- ممکن است از باندهای پروازی کوچک ( یک الی دو کیلومتر ) خاکی و یا شنی ساخته شده باشند، فرودگاه های بزرگی که برای پروازهای بین المللی مورد استفاده قرار میگیرند معمولا دارای باندهای آسفالتی و بلندی میباشند که طول آنها به چندین کیلومتر میرسد. فرودگاه های کوچک و فرودگاه های بزرگ میتوانند مجهز به برج کنترل ترافیک باشند و یا در صورت لزوم فاقد آن باشند، این امر بستگی به حجم ترافیک منطقه و همچنین سرمایه گذاری انجام شده در آن فرودگاه دارد، هر چند در اکثر فرودگاه های بین المللی واحد مراقبت پرواز در محل فرودگاه مستقر میباشد.

[IMG]file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Cpilot%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsoh tmlclip1%5C01%5Cclip_image001.gif[/IMG]

فرودگاه های بین المللی عموما دارای مجموعه ای از تاسیسات و ساختمانهائی هستند که مسافران در این اماکن به هواپیما سوار یا از آن پیاده میشوند و همچنین بار هواپیماها تخلیه و یا بارگیری میشوند. تاسیساتی که مسافران از طریق آنها با حمل و نقل زمینی، خرید بلیط، انتقال بار همراه، و چمدانهای خود و همچنین عبور از ورودی های امنیتی از آنها استفاده میکنند ترمینال و یا پایانه نامیده میشود و همچنین ساختمانهائی که مسافران برای سوار شدن به هواپیما در آنجا تجمع مینمایند سالن انتظار نامیده میشود. در هر صورت این دو اصطلاح بجای یکدیگر قابل استفاده هستند. معمولا تسهیلات گمرکی موجود در فرودگاه های بین المللی و همچنین سطح بالای عوامل امنیتی که در این فرودگاه ها به چشم میخورد از عواملی هستند که آنها را از فرودگاه های کوچک قابل تفکیک مینماید.

برای خطوط مسافربری کوچکتر و هواپیما های خصوصی، خدماتی از قبیل، تعمیر و نگهداری هواپیما، خدمات مورد نیاز خلبانان، خدمات مورد نیاز اجاره هواپیما، و همچنین اجاره آشیانه هواپیما توسط پایگاه های ثابت که اصطلاحا ( fixed base operator ) نامیده میشوند، صورت میپذیرد.

کلیه فرودگاه ها منحصرا بوسیله کد فرودگاهی انجمن بین المللی حمل و نقل هوائی ( IATA ) و کد فرودگاهی سازمان بین المللی هواپیمائی کشوری ( ICAO ) شناخته می شوند. در ایالات متحده آمریکا و همچنین برخی از کشورها، فرودگاه ها با نام شخصیتهای نامدار و شهیرآن کشور، بخصوص شخصیتهای سیاسی، نامگذاری میشوند.

حجم ترافیک هوائی و همچنین ترافیک هواپیما ها روی زمین ( حرکت هواپیما در باندهای پروازی و تاکسیروها ) که در محدوده هر فرودگاه ایجاد میشود، از عوامل موثر در ایجاد آلودگی صوتی ( صدای موتور هواپیما) و آلودگی هوا میباشد، و حجم زیاد این آلودگی ها میتواند برای سلامتی جسمانی مضر بوده و همچنین در برنامه خواب افراد ایجاد اختلال نماید. غالبا ساکنین محلی، به نیت جلوگیری از تخریب ییلاقات حومه شهر، اماکن تاریخی، و اکو سیستم محلی، در مقابل ساخت فرودگاه های جدید و یا گسترش فرودگاه های موجود از خود مقاومت نشان میدهند.

منبع:/www.pilota380.blogfa.com

معایب خانه های کنار فرودگاه چیست؟

محققان لهستانی دانشگاه Jagiellonian دریافتند که زندگی در نزدیکی فرودگاه‌ها نه تنها بر روی شنوایی بلکه بر قلب افراد نیز تأثیرگذار است.

رشد پیوسته ترافیک هوایی و توسعه فرودگاه‌ها و همچنین بسط مناطق شهری کنار فرودگاه‌ها باعث شده که افراد بیش از هر زمان با سر و صدای هواپیما روبرو شوند.

طی این پژوهش 201 شخص 40 تا 66 ساله مورد بررسی قرار گرفتند که نیمی از آنها به مدت بیش از سه سال در مناطقی با بیشترین سر و صدای هواپیما حضور داشتند و نیمی دیگر در مناطقی با سر و صدای کمتری زندگی می‌کردند.

نتایج نشان می‌داد در مناطق پر سر و صدا در احتمال 40 درصدی برای ابتلا به فشارخون قرار داشتند و این در حالی بود که افراد در گروه سر و صدای کمتر در خطر 24 درصدی قرار داشتند. علاوه بر این رویارویی بیشتر با سر وصدای هواپیما نیز احتمال آسیب قلبی را افزایش می‌داد. شواهدی مبنی بر افزایش احتمال بستری شدن در بیمارستان به علت سکته قلبی و مغزی نیز در این افراد بیشتر گزارش شد.

این پژوهش طی نشست سالیانه جامعه قلب و عروق اروپا در فرانسه مطرح شد.

ترانسفر فرودگاهی
 

 احتمالا تا کنون لغت ترانسفر  که اکنون در زبان پارسی عجین شده است ، را به کرات شنیده اید اما آیا معنی دقیق و صحیح این کلمه را نیز می دانید ؟ در این مقاله به ریشه یابی این کلمه می پردازیم .

ترانسفر در انگلیسی (transfer) ، به معنای انتقال دادن ، بردن ، جابه جا کردن (مثل انتقال شخص از یک حالت یا مکان به حالت یا مکان دیگر) است .

در زبان فارسی برای این واژه معادل هایی همچون ورابری‌، ورابردن‌، انتقال‌ دادن‌، واگذار کردن‌، منتقل‌ نمودن ، واگذاری‌، تحویل‌، نقل‌، انتقالی‌ ، انتقال‌ و واگذاری‌ به کار برده می شود .
 

 اکنون به ریشه یابی معادل های فارسی ایل لغت در گویش های مختلف می پردازیم.

1- در گویش­ های ایرانی مانند نیریز-فسا-دماب از کلمه(­ سرآیش ) هم خانواده با سرآیت (سر+آی+ات) را به جای واژه انتقال Transference به کار برده می شود که معنای آن از این سر به آن سر رسیدن یا از این مکان به آن مکان بردن است.

2- همتای دیگر واژه انتقال واژه برانش (بر+آن+اش) است  ،  معنای دقیق  برانش همانا چیزی را به جای دیگر بُردن است (نقاله=برانه).

3- همتای دیگر واژه انتقال واژه ترابُرد (ترا+برد) است که از ترا همتای Trans به معنای دوردست و بُرد همتای ference ساخته شده است.

4- همتای دیگر واژه انتقال واژه وابرش (وا+بر+اِش) است که از وا به معنای دور ، پرت  ، سوا ،  دیگر و بر از ستاک بُردن-بَریدن و پسوند اِش (مانند نرمش) ساخته شده است.

با توجه به توضیحات بالا می توان گفت ترانسفر فرودگاهی به معنای انتقال و جابه جا نمودن شخص یا اشخاص از فرودگاه به  مقصد مورد نظر مانند هتل ، اجلاس و … است.

موسسه اطمینان گشت پایتخت یا به اختصار تشریفات EGPبرای ترانسفر فرودگاهی خدمات خاص و منحصر به فردی دارد. تشریفات  CIP فرودگاهی اطمینان پخش به شرح زیر است:

 

جایگاه استقبال رسمی از مقامات و دعوت شدگان بنابر صلاحدید سازمان و یا نهاد میزبان نسبت به ارج نهادن به مقام و منزلت شخص دعوت شده و ارائه خدمات CIP شامل:
 

– انتقال شخص مورد نظر بدون معطلی و پیش از خروج دیگر مسافران از هواپیما
 

– اختصاص مکانی آرام و بسیار مجلل با امکانات ویژه مانند دسترسی به اینترنت و وسایل ارتباطات جمعی
 

– پذیرایی اختصاصی در طول مدت انجام امور گمرکی، حمل بار و چمدان های مهمانان
 

– انجام امور بازرسی گذرنامه و تائید ویزا به صورت اختصاصی و بدون منتظر ماندن در صف

مقالات :

سالن اجتماعات چیست ؟

مزایای اجاره خودرو

رنت کار چیست؟

تشریفات نیاز مدیران موفق

 

 

دانلود پاورپوینت-اصول طراحی و ساخت فرودگاه 2021

لینک دانلود محصول

دکمه بازگشت به بالا