تکنولوژی

کافه کالا – کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر و ویندوز ؛ چطور مصرف اینترنت وای فای را مدیریت کنیم؟ (2021)

کافه کالا – کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر و ویندوز ؛ چطور مصرف اینترنت وای فای را مدیریت کنیم؟ (2021)
کافه کالا - کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر و ویندوز ؛ چطور مصرف اینترنت وای فای را مدیریت کنیم؟ (2021)

لپ تاپ 15 اینچی ایسوس مدل VivoBook R521JA-BQ083

۱۶,۹۰۰,۰۰۰
٪۱۳
۱۴,۶۹۹,۰۰۰ تومان
کافه کالا - کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر و ویندوز ؛ چطور مصرف اینترنت وای فای را مدیریت کنیم؟ (2021)

لپ تاپ 15.6 اینچی ایسوس مدل X543MA-GQ1013

۱۶۹۰۰۰۰۰۰
٪۱۳
۷۰.۱۴میلیونتومان

استفاده گسترده کامپیوترها و در کنار آن‌ها، اینترنت در زندگی مدرن، منجر به افزایش مصرف انرژی و همین‌طور مصرف اینترنت شده است. افراد ساعت‌ها از زمان خود را صرف وب‌گردی می‌کنند و به همین خاطر، کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر به یکی از مسائل مهم تبدیل شده است.

راه‌های بسیاری برای کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر، کاهش مصرف اینترنت در ویندوز 10 و کاهش مصرف اینترنت وای فای وجود دارد. به عبارت بهتر، با مدیریت مصرف اینترنت ویندوز و کنترل مصرف اینترنت وای فای می‌توانید حجم قابل توجهی از اینترنت خود را حفظ کنید. با کمک این روش‌ها همچنین می‌توانید سرعت دانلود و وب‌گردی خود را در کامپیوتر افزایش دهید. پس همراه مجله اینترنتی کافه کالا باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

روش های مدیریت مصرف اینترنت کامپیوتر

1. از قابلیت Connection As Metered استفاده کنید
2. از مرورگر های شخص ثالث استفاده کنید
3. از قابلیت Data Saver کروم استفاده کنید
4. تمام آپدیت های خودکار را غیرفعال کنید
5. گزینه استارت خودکار در بوت را بررسی کنید
6. بدافزارها و تبلیغات را اسکن کنید
7. حافظه Cloud را آفلاین کنید
8. پشتیبان گیری و همگام سازی را به صورت خودکار غیرفعال کنید
9. اینترنت کامپیوتر را محدود کنید
10. داده های Background را محدود کنید
11. اپلیکیشن های پس زمینه را غیرفعال کنید
12. مشاهده میزان مصرف اینترنت ویندوز
13. نرم افزار های محدود کننده اینترنت
سوالات متداول در مورد کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر
جمع بندی
hhhhh

روش های مدیریت مصرف اینترنت کامپیوتر

با استفاده از ترفندها و نکات مدیریت مصرف اینترنت وای فای در این قسمت می‌توانید مصرف اینترنت خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

1. از قابلیت Connection As Metered استفاده کنید

کاهش مصرف اینترنت در ویندوز 10

با معرفی ویژگی‌های جدید در آخرین به روز رسانی‌های ویندوز، یک ویژگی کاربردی به نام Connection As Metered اضافه شده است که کمک بسیاری به کنترل مصرف اینترنت کامپیوتر می‌کند. برای کاهش مصرف اینترنت در ویندوز 10 و همچنین کنترل مصرف اینترنت در ویندوز 10 می‌توانید از این قابلیت در تنظیمات ویندوز استفاده کنید؛ زیرا این قابلیت بسیاری از فرآیندهای ویندوز را که اینترنت مصرف می‌کنند، غیرفعال خواهد کرد. برای راه‌اندازی قابلیت Internet Connection As Metered جهت کاهش مصرف اینترنت ویندوز 10 مراحل زیر را دنبال کنید:

 • اتصالات اینترنت خود را از آیکون LAN یا WiFi در سمت راست نوار ابزار باز کنید.
 • سپس تنظیمات پیشرفته یا «Advance Settings» را باز کنید.
 • اکنون قابلیت «Set as Metered» را فعال کنید.

2. از مرورگر های شخص ثالث استفاده کنید

اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer) و مایکروسافت اج (Microsoft Edge)، مرورگرهای پیش فرض ویندوز کامپیوتر هستند. مایکروسافت ادعا می‌کند که این مرورگرها بسیار پیشرفته هستند و عملکرد خیلی خوبی دارند. اما مرورگرهای گوگل کروم (Google Chrome) یا اپرا (Opera) از لحاظ کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر عملکرد بهتری دارند.

مرورگرهایی مانند کروم از فناوری‌های فشرده‌سازی و حالت‌های تقویت‌کننده استفاده می‌کنند که منجر به سریع‌تر لودن شدن (Load) صفحات وب و کاهش مصرف اینترنت وای فای یا کنترل مصرف اینترنت وای فای می‌شود. در نتیجه، پیشنهاد می‌شود که برای کاهش مصرف اینترنت در ویندوز 10 یا به طور کلی کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر، یک مرورگر وب شخص ثالث نصب کنید.

3. از قابلیت Data Saver کروم استفاده کنید

کاهش مصرف اینترنت وای فای

برای کاهش مصرف اینترنت خانگی، می‌توانید به سایر قابلیت‌های مرورگر کروم رجوع کنید. به این ترتیب با نصب Data Saver Extension در مرورگر گوگل کروم، مدیریت مصرف اینترنت ویندوز راحت‌تر شده و به کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر تا حد قابل توجهی کمک می‌کنید.

4. تمام آپدیت های خودکار را غیرفعال کنید

یکی از مهم‌ترین دلایل مصرف اینترنت در کامپیوتر، به روز رسانی خودکار نرم‌افزارها و ویندوز است. به این ترتیب، علاوه بر استفاده از تنظیمات Connection as Metered پیشنهاد می‌شود تمام اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای خود را بررسی کنید. بسیاری از نرم‌افزارها مانند Anti-virus و iTunes و غیره به صورت خودکار آپدیت می‌شوند. به همین خاطر، حتماً باید آپدیت خودکار آن اپلیکیشن‌ها را غیرفعال کنید؛ زیرا تا حد قابل توجهی باعث کاهش مصرف اینترنت ویندوز و مدیریت مصرف اینترنت مودم می‌شود.

به عنوان مثال برای غیرفعال کردن آپدیت خودکار ویندوز مراحل زیر را دنبال کنید:

 • منوی تنظیمات ویندوز (Windows Settings) کامپیوتر را باز کنید.
 • گزینه «Updates & Security» را انتخاب کنید.
 • در صفحه Windows Update گزینه «Advanced Options» را انتخاب کنید.
 • در بخش «Pause Update»، روی گزینه Pause کلیک کنید و یک تاریخ برای به تأخیر انداختن دانلود خودکار و نصب به روز رسانی‌های ویندوز انتخاب کنید.

حداکثر مدت زمانی که برای توقف موقتی به روز رسانی‌های ویندوز می‌توانید انتخاب کنید، 35 روز است. بعد از این مدت، دانلود خودکار به روز رسانی‌های ویندوز دوباره انجام می‌شود.

5. گزینه استارت خودکار در بوت را بررسی کنید

مدیریت مصرف اینترنت ویندوز

گزینه Auto-Start On Boot یکی دیگر از دلایل مصرف اینترنت در کامپیوتر است. اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهایی مانند اسکایپ یا دانلود منیجر هنگام روشن شدن کامپیوتر به صورت خودکار باز می‌شوند. برای رفع این مشکل، می‌توانید انتخاب کنید که کدام اپلیکیشن‌ها موقع روشن شدن کامپیوتر باز شوند و کدام یک باز نشوند.

6. بدافزارها و تبلیغات را اسکن کنید

در مرحله بعدی برای کاهش مصرف اینترنت وای فای و مدیریت مصرف اینترنت ADSL لازم است که بدافزارها را حذف کنید؛ زیرا اگر بدافزاری در کامپیوتر یا مرورگر شما باشد، اینترنت را تا حد زیادی مصرف خواهد کرد. به این ترتیب، پیشنهاد می‌شود کامپیوتر خود را برای پیدا کردن بدافزارها و کاهش مصرف اینترنت وای فای اسکن کنید.

7. حافظه Cloud را آفلاین کنید

افراد بسیاری فایل‌های خود را در Cloud نگه می‌دارند. استفاده زیاد از OneDrive و Google drive و باز کردن مستقیم فایل‌ها از Cloud باعث افزایش مصرف اینترنت می‌شود. حافظه Cloud باعث هم‌گام‌سازی داده‌ها و فایل‌ها شده و در نتیجه مصرف اینترنت را بالا می‌برد. بنابراین، برای کنترل مصرف اینترنت وای فای و کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر، پیشنهاد می‌شود از اطلاعات Cloud به صورت آفلاین استفاده کنید. همچنین می‌توانید هم‌گام‌سازی خودکار خدمات Cloud را به صورت دستی غیرفعال کنید.

8. پشتیبان گیری و همگام سازی را به صورت خودکار غیرفعال کنید

امروزه، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند فایل‌های خود را به صورت خودکار پشتیبان‌گیری کنند. خدمات بسیاری مانند گوگل فوتوز (Google photos) برای بکاپ گرفتن تصاویر وجود دارند. برای کاهش مصرف اینترنت در ویندوز 10 یا کاهش مصرف اینترنت وای فای، می‌توانید بکاپ خودکار را غیرفعال کنید.

البته بهتر است هر از گاهی از اطلاعات خود بکاپ بگیرید، اما تعداد دفعات هم‌گام‌سازی و پشتیبان‌گیری را برای مدیریت مصرف اینترنت ویندوز یا کنترل مصرف اینترنت وای فای به حداقل برسانید. برای غیرفعال کردن همگام سازی تنظیمات جهت مدیریت مصرف اینترنت ویندوز و کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد منوی تنظیمات ویندوز شوید.
 • گزینه Accounts را انتخاب کنید.
 • گزینه «Sync your settings» را انتخاب کنید.
 • گزینه Sync settings را Off یا غیرفعال کنید.

9. اینترنت کامپیوتر را محدود کنید

کنترل مصرف اینترنت وای فای

کاربرانی که پهنای اینترنت آن‌ها محدود است، تعیین کردن میزان مصرف اینترنت در کامپیوتر روش بسیار خوبی برای کاهش مصرف اینترنت در ویندوز 10 یا کاهش مصرف اینترنت وای فای به طور کلی است. فرض کنیم پهنای باند اینترنت شما 20 گیگابایت است و نمی‌خواهید کامپیوتر شما بیش از 2 گیگابایت در هر هفته مصرف کند. بنابراین، می‌توانید مصرف اینترنت کامپیوتر خود را در محدودیت 2 گیگابایتی قرار دهید. با این ترفند کاهش مصرف حجم اینترنت در کامپیوتر می‌توانید مصرف اینترنت وای فای خود را کنترل کنید.

اکنون برای محدود کردن مصرف اینترنت در ویندوز 10 مراحل زیر را دنبال کنید:

 • منوی تنظیمات ویندوز (Windows Settings) را باز کنید.
 • گزینه «Network & Internet» را انتخاب کنید.
 • در سمت چپ، گزینه Data Usage را انتخاب کنید.
 • در بخش Data Limit، روی Set Limit کلیک کنید.

حتماً اطمینان پیدا کنید اتصال اینترنتی که می‌خواهید مصرف آن را کاهش دهید، در بخش «Show Settings for» انتخاب شده است.

 • نوع محدودیتی را که می‌خواهید انتخاب کنید. در ویندوز 10 می‌توانید محدودیت ماهانه، یک باره یا محدودیت‌های نامحدود تعیین کنید. برای هر محدودیت می‌توانید نوع محدودیت، تاریخ ریست کردن (Reset) و واحد محدودیت اینترنت (مگابایت یا گیگابایت) را انتخاب کنید.
 • وقتی تنظیمات مورد نظر خود را انجام دادید، گزینه Save را کلیک کنید.

وقتی محدودیت اینترنت را تنظیم کردید، می‌توانید محدودیت مصرف اینترنت را دوباره تنظیم کرده یا به طور کامل حذف کنید. اکنون برای ویرایش یا حذف محدودیت اینترنت، وارد Settings شده و سپس به قسمت Network & Internet و بعد Data usage بروید.

10. داده های Background را محدود کنید

سیستم عامل ویندوز 10 به صورت پیش فرض، طوری طراحی شده است که از اینترنت کامپیوتر برای نصب و به روز رسانی برنامه‌های ویندوز استفاده می‌کند. اگر هیچ محدودیتی برای آن اعمال نشود، آپدیت‌های پس‌زمینه برنامه‌ها ممکن است حجم زیادی از اینترنت شما را مصرف کند. برای محدود کردن مصرف اینترنت برای این منظور و کاهش مصرف اینترنت در ویندوز 10 مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد منوی تنظیمات ویندوز (Windows Settings) شوید.
 • گزینه «Network & Internet» را انتخاب کنید.
 • در بخش سمت چپ، گزینه Data usage را کلیک کنید.
 • به بخش Background data رفته و گزینه Never to restrict the background usage of data by the Windows Store را انتخاب کنید.

همچنین اگر Data limit را فعال کرده و اینترنت خود را محدود کرده‌ و به 10 درصد از محدودیت اینترنت خود رسیده‌اید، می‌توانید مصرف اینترنت توسط برنامه‌های پس‌زمینه یا Background usage را نیز فعال کنید.

11. اپلیکیشن های پس زمینه را غیرفعال کنید

کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر

سیستم عامل ویندوز 10 به برخی اپلیکیشن‌ها اجازه می‌دهد در پس‌زمینه یا Background باز باشند، حتی وقتی بسته هستند و از آن‌ها استفاده نمی‌کنید. نه تنها این اپلیکیشن‌ها از پهنای باند اینترنت شما استفاده می‌کنند، بلکه شارژ باتری کامپیوتر هم زودتر تمام می‌شود. اگر می‌خواهید کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر یا کاهش مصرف اینترنت در ویندوز 10 تا سر حد ممکن انجام شود، برنامه‌های پس زمینه را غیرفعال کنید یا تعداد برنامه‌های فعال در پس‌زمینه را کاهش دهید.

 • منوی تنظیمات ویندوز را باز کنید.
 • گزینه Privacy را انتخاب کنید.
 • به پایین بخش سمت چپ رفته و گزینه Background apps را انتخاب کنید.
 • اکنون روی گزینه «Let apps run in the background» کلیک کنید تا خاموش شود و به این ترتیب، برنامه‌های فعال در پس‌زمینه غیرفعال شوند.

برای کنترل مصرف اینترنت وای فای و کاهش مصرف اینترنت وای فای، همچنین می‌توانید به صورت دستی تک تک برنامه‌ها را غیرفعال کنید.

12. مشاهده میزان مصرف اینترنت ویندوز

برای مشاهده میزان مصرف اینترنت در ویندوز و همچنین نمایش میزان مصرف اینترنت در ویندوز 10 می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • کلید Windows و I را هم‌زمان بگیرید تا تنظیمات (Settings) باز شود.
 • اکنون روی Network & Internet کلیک کنید.
 • روی Data Usage کلیک کنید. در قسمت Overview میزان مصرف اینترنت 30 روز اخیر وای فای خود را مشاهده خواهید کرد.
 • روی Usage details کلیک کنید تا میزان مصرف اینترنت شبکه برای تمام اپلیکیشن‌های نصب شده در کامپیوتر را مشاهده کنید.

13. نرم افزار های محدود کننده اینترنت

برای محدود کردن اینترنت خود با استفاده از نرم افزارهای مخصوص این کار در این قسمت چند نرم افزار محدود کننده مصرف اینترنت وای فای، نرم افزار کنترل مصرف اینترنت کاربران در شبکه، نرم افزار محدود کننده مصرف اینترنت، نرم افزار جلوگیری از مصرف اینترنت در ویندوز 10 و نرم افزار کاهش مصرف اینترنت برای کامپیوتر معرفی می‌شوند. این نرم‌افزارها به کنترل مصرف اینترنت و همچنین بالا بردن امنیت شبکه اینترنت شما کمک می‌کنند:

 • نرم افزار Surfblocker
 • نرم افزار Advanced IP Scanner
 • نرم افزار Who is on my Wi-Fi
 • نرم افزار Wireless Network Watcher
 • نرم افزار Angry IP Scanner
 • نرم افزار Network Scanner

سوالات متداول در مورد کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر

1. چگونه مصرف اینترنت کامپیوتر را بفهمیم؟

با ورود به بخش تنظیمات ویندوز، به قسمت Network & Internet بروید و سپس وارد Data Usage شده و در Overview، میزان مصرف اینترنت خود را در 30 روز اخیر مشاهده کنید.

2. آیا فیلتر شکن مصرف اینترنت را بالا میبرد؟

بله، استفاده از فیلتر شکن مصرف اینترنت را افزایش می‌دهد.

3. برای کاهش مصرف اینترنت چه کنیم؟

برای کاهش مصرف اینترنت ویندوز، موارد بسیاری را می‌توان در نظر گرفت از جمله استفاده از قابلیت Connection As Metered در کامپیوتر، استفاده از مرورگر گوگل کروم و اپرا، محدودکردن برنامه‌های پر مصرف و غیره.

4. چرا مصرف اینترنت من زیاد است؟

مصرف بالای اینترنت در کامپیوتر، علاوه بر به روز رسانی‌های ویندوز 10، به دلیل وجود برنامه‌های پر مصرف در پس‌زمینه و همچنین برخی بدافزارها نیز است.

5. چطور مصرف اینترنت وای فای را مدیریت کنیم؟

برنامه‌های پر مصرف را پیدا کنید، آنتی ویروس و فایروال نصب شده و به روز باشد و از روش‌های کاهش مصرف اینترنت مانند استفاده از مرورگر گوگل کروم و اپرا در کامپیوتر و همچنین محدود کردن میزان مصرف اینترنت ویندوز استفاده کنید.

6. چه چیزهایی باعث مصرف اینترنت در ویندوز میشود؟

به روز رسانی‌ها، بد افزارها و برخی برنامه‌های فعال در پس‌زمینه در ویندوز ممکن است باعث مصرف اینترنت در ویندوز شود.

7. چگونه مصرف اینترنت ویندوز 10 را کاهش دهیم؟

برای مصرف اینترنت ویندوز 10، می‌توانید قابلیت Connection As Metered را فعال کنید، از مرورگرهای دارای فناوری‌های فشرده‌سازی مانند گوگل کروم و اپرا استفاده کنید و به روز رسانی‌های خودکار را غیرفعال کنید.

جمع بندی

برای کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر لازم است با روش‌های مختلف کاهش مصرف اینترنت در ویندوز 10 و کاهش مصرف اینترنت وای فای آشنا باشید. به همین منظور، این مقاله روش‌های مدیریت مصرف اینترنت ویندوز و نرم‌افزارهای کنترل مصرف اینترنت وای فای را نظیر محدود کردن اینترنت اپلیکیشن‌های پر مصرف و استفاده از قابلیت‌های موجود در کامپیوتر ارائه داد. با این حال، اگر سوال یا نظری در مورد محدود کردن مصرف اینترنت کامپیوتر دارید، می‌توانید در پایین صفحه در بخش دیدگاه‌های مجله اینترنتی کافه کالا با سایر کاربران در میان بگذارید.

کافه کالا – کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر و ویندوز ؛ چطور مصرف اینترنت وای فای را مدیریت کنیم؟ (2021)

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا