گردشگری

کافه کالا – خنک ترین شهرهای ایران در تابستان ؛ از شهر معروف چالدران تا بهشت گمشده مرودشت (2021)

کافه کالا – خنک ترین شهرهای ایران در تابستان ؛ از شهر معروف چالدران تا بهشت گمشده مرودشت (2021)
2 minutes
کافه کالا - خنک ترین شهرهای ایران در تابستان ؛ از شهر معروف چالدران تا بهشت گمشده مرودشت (2021)
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/115360869.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

کفش کوهنوردی مردانه کد A21X

کفش کوهنوردی مردانه کد A21X
کفش کوهنوردی مردانه کد A21X
۲۲۰,۰۰۰
٪۲۳
۱۷۰,۰۰۰ تومان
کافه کالا - خنک ترین شهرهای ایران در تابستان ؛ از شهر معروف چالدران تا بهشت گمشده مرودشت (2021)
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/8847c30193894f2973f479cbead9038f4d3d0676_1605436907.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

کفش کوهنوردی مردانه سارزی مدل hilas_M.e.s,Na.r.n.j_01

کفش کوهنوردی مردانه سارزی مدل hilas_M.e.s,Na.r.n.j_01
کفش کوهنوردی مردانه سارزی مدل hilas_M.e.s,Na.r.n.j_01
۲۱۰,۰۰۰
٪۱۵
۱۷۹,۰۰۰ تومان
کافه کالا - خنک ترین شهرهای ایران در تابستان ؛ از شهر معروف چالدران تا بهشت گمشده مرودشت (2021)
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/115331207.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

کفش کوهنوردی مردانه نسیم مدل بارسلون کد 2020

کفش کوهنوردی مردانه نسیم مدل بارسلون کد 2020
کفش کوهنوردی مردانه نسیم مدل بارسلون کد 2020
۲۱۹,۵۰۰ تومان
کافه کالا - خنک ترین شهرهای ایران در تابستان ؛ از شهر معروف چالدران تا بهشت گمشده مرودشت (2021)
https://dkstatics-public.digikala.com/digikala-products/115215911.jpg?x-oss-process=image/resize,m_lfit,h_600,w_600/quality,q_90

کفش کوهنوردی مردانه هامتو مدل 1-290027A

کفش کوهنوردی مردانه هامتو مدل 1-290027A
کفش کوهنوردی مردانه هامتو مدل 1-290027A
۱,۶۸۰,۰۰۰ تومان

تابستان با وجود گرمای کلافه‌کننده‌اش از فصل‌های پرمسافرت محسوب می‌شود. افراد زیادی در این فصل برای سفر به دنبال خنک ترین شهرهای ایران خواهند بود. عده‌ای معتقدند خنک ترین مناطق ایران در تابستان متعلق به شهرهای شمالی هستند. اما باید بدانید که خنک ترین جای ایران در تابستان به دلیل 4 فصل بودن در سطح کشور پراکنده است.

سفر در تابستان یکی از مواردی است که علاوه بر زیبایی و راحتی شهر مقصد باید به آب و هوای آن توجه ویژه‌ای کرد. خنک ترین شهرهای ایران در فصل تابستان بسیار پر رفت و آمد می‌شوند؛ چون برخی از شهرها در تابستان بسیار گرم و خشک بوده و تحمل هوای آن برای برخی از افراد غیرممکن است. بهترین گزینه برای سفر در این فصل شناخت خنک ترین مناطق ایران در تابستان خواهد بود. با مجله اینترنتی کافه کالا همراه باشید تا خنک ترین جای ایران در تابستان را به شما معرفی کنیم.

خنک ترین شهرهای ایران در فصل تابستان

اگر به سفر علاقه‌مندید و به دنبال خنک ترین شهرهای ایران می‌گردید این مقاله را با دقت بخوانید. ما در این بخش شما را با خنک ترین مناطق ایران در تابستان آشنا می‌کنیم.

1. ماسوله

 • واقع در: استان گیلان
 • راه دسترسی: ایران، گیلان، فومن، 60 کیلومتری رشت

ماسوله / خنک ترین شهرهای ایران

«ماسوله» یکی از خنک ترین شهرهای ایران در فصل تابستان است. این شهر تاریخی در گیلان واقع شده و با معماری شگفت‌انگیز خود از جاذبه‌های مهم شمال کشور به شمار می‌آید. روستای تاریخی ماسوله در ارتفاع شکل گرفته و به همین دلیل آن را یکی از خنک ترین مناطق ایران در تابستان می‌شناسند. خانه‌های پلکانی شکل این روستا در کنار آب و هوای خنک، مه غلیظ، جنگل و درختان قد برافراشته‌اش چشم هر بیننده‌ای را محو تماشای خود می‌کند.

2. فیروزکوه

 • واقع در: استان تهران
 • راه دسترسی: ایران، جاده تهران _ قائم

فیروزکوه / خنک ترین شهرهای ایران در تابستان

اگر پایتخت‌نشین هستید و به دنبال خنک ترین شهرهای ایران می‌گردید، پیشنهاد ما به شما شهرستان «فیروزکوه» است. فیروزکوه به دلیل کوهستانی بودن یکی از خنک ترین جاهای ایران در تابستان شناخته می‌شود. دمای هوا در این شهر به بیشتر از 8 درجه سانتیگراد نمی‌رسد. فیروزکوه در فصل تابستان هم پوشیده از برف بوده و می‌توان از خنکی آب و هوای آن لذت برد. این منطقه در زمستان سرمای بسیار شدیدی را از سر می‌گذراند، اما فصل تابستان دارای آب و هوای مطبوع همراه با نسیم خنک بهاری است. به همین دلیل به آن لقب خنک ترین جای ایران در تابستان را داده‌اند.

3. چالدران

 • واقع در: شمال غرب ایران
 • راه دسترسی: ایران، آذربایجان غربی

چالدران / سردترین شهر ایران

حتما اسم «شهر چالدران» به گوشتان خورده است. در مدرسه نام آن را به دلیل جنگ معروف چالدران زیاد شنیدیم. اما باید بدانید که شهر چالدران یکی از خنک ترین مناطق ایران در تابستان شناخته شده است. وجود رشته کوه زاگرس در دل این شهر آب و هوای خنکی را پدید می‌آورد.

شهر چالدران به شهر بدون کولر شهرت دارد. هیچ یک از خانه‌های این شهر کولر و یا پنکه ندارند. دمای هوا در شهر چالدارن به حدی کاهش می‌یابد که اهالی آن حتی تابستان هم ترجیح می‌دهند در منزل بمانند.

4. دهکده جهان نما

 • واقع در: استان گلستان
 • راه دسترسی: ایران، گلستان، شهرستان کردکوی

دهکده جهان‌نما / خنک ترین شهر ایران

«دهکده جهان‌نما» یکی از خنک ترین مناطق ایران در تابستان بوده که طرفداران زیادی دارد. این شهر توریستی در استان گلستان واقع شده است. این منطقه فضای سبز منحصربه‌فردی دارد و به همین دلیل به صورت منطقه محافظت‌شده از آن نگهداری می‌شود.

آب و هوای بسیار خنک و مطبوع منطقه آن را به یکی از خنک ترین شهرهای ایران تبدیل می‌کند. در روزهای بسیار گرم سال دمای هوا به 30 درجه سانتیگراد می‌رسد. اما اکثرا با آب و هوای بسیار خنکی روبه‌رو هستید. موقعیت جغرافیایی روستای جهان‌نما بسیار خاص است.

هرساله گردشگران زیادی برای تماشای این شگفتی و لذت بردن از خنک ترین جای ایران در تابستان به آن‌جا سفر می‌کنند. وجود کوه جهان‌نما با ارتفاعی حدود 3 هزار متر باعث شده تا دهکده جهان‌نما در دامنه آن به پشت بام گلستان مشهور شود. قرار گرفتن منطقه حفاظت‌شده جهان‌نما در ارتفاعات آن را به خنک ترین شهر ایران تبدیل کرده است.

5. آلاشت

 • واقع در: استان مازندران

آلاشت

یکی از خنک ترین شهرهای ایران در گرمای تابستان شهرستان تماشایی «آلاشت» است. آلاشت در شهر سوادکوه، استان مازندران واقع شده است. آلاشت در زبان مازندرانی به معنی آشیانه عقاب بوده و دلیل انتخاب نام آن وجود عقاب‌های زیادی در این شهر هستند. دمای هوا در شهرستان آلاشت اکثر اوقات 10 درجه سانتیگراد و یا کمتر از آن است. به همین دلیل این شهر را از خنک ترین شهرهای ایران می‌شناسند. وجود درختان سرسبز گردو، فندق و گیلاس از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی این شهرستان به شمار می‌آید. هرساله گردشگران زیادی برای لذت بردن از طبیعت و آب و هوای مطبوع به آلاشت یکی از خنک ترین مناطق ایران در تابستان سفر می‌کنند.

6. بجنورد

 • واقع در: شمال شرق ایران
 • راه دسترسی: ایران، خراسان، خراسان شمالی

بجنورد / سردترین شهرهای ایران در تابستان

اگر بخواهیم از خنک ترین شهر ایران در تابستان سخن بگوییم قطعا باید به «بجنورد» اشاره کرد. بجنورد به دلیل موقعیت جغرافیایی آب و هوای بسیار مطبوعی دارد. این شهر در دامنه کوه آلاداغ شکل گرفته و منطقه کوهستانی باعث شده تا آن را خنک ترین مکان ایران در تابستان بشناسند.

شاید برایتان عجیب باشد، اما بجنورد همچون شهرهای شمالی بسیار سرسبز است. دلیل آن وجود بارندگی‌های زیاد در طول سال بوده که باعث می‌شود این شهر در بیشتر ماه‌های سال آب و هوای خنک و حتی سرد داشته باشد.

7. کندوان

 • واقع در: استان آذربایجان شرقی
 • راه دسترسی: ایران، آذربایجان شرقی، 60 کیلومتری تبریز

کندوان / خنک ترین مناطق ایران در تابستان

اسم روستای «کندوان» در لیست سه روستای صخره‌ای دنیا قرار گرفته است. این روستای تاریخی با معماری شگفت‌انگیز خود هرساله میزبان گردشگران داخلی و خارجی زیادی خواهد بود. اما علاوه بر شکل ظاهری روستا، آب و هوای خنک و مطبوع آن مورد توجه مسافران زیادی است.

رشته کوه سهند در این منطقه آن را به خنک ترین جای ایران در تابستان تبدیل می‌کند. خانه‌های صخره‌ای کندوان به دلیل شکل و معماری ساختشان در زمستان سبب گرما و در تابستان سبب خنکی محیط می‌شوند. وجود دشت‌های سرسبز و آب و هوای خنک این روستا باعث شده تا رفت و آمد به آن زیاد انجام شود. جالب است بدانید که دو روستای صخره‌ای دیگر در آمریکا و ترکیه خالی از سکنه هستند. روستای کندوان در ایران تنها روستای صخره‌ای جهان است که قابل سکونت است.

8. کوهرنگ

 • واقع در: استان چهار محال بختیاری
 • راه دسترسی: ایران، چهار محال بختیاری، شهرکرد، چلگرد

کوهرنگ / خنک ترین جاهای ایران در تابستان

اگر فکر می‌کنید در سفرهای تابستانی به خنک ترین مناطق گردشگری ایران، فقط حق انتخاب شهرهای شمالی را دارید، سخت در اشتباه هستید. شهرستان «کوهرنگ» یکی از خنک ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود. کوهرنگ در استان چهارمحال بختیاری واقع شده و از شهرستان‌های شهرکرد به شمار می‌آید. دمای هوا در روزهای بسیار گرم شهرستان کوهرنگ به بیشتر از 26 درجه سانتیگراد نمی‌رسد. طبیعت زیبا و منحصربه‌فرد این شهرستان یکی از جاذبه‌های با ارزش در استان چهارمحال بختیاری است.

9. تنگ بستانک

 • واقع در: استان فارس
 • راه دسترسی: ایران، فارس، 120 کیلومتری شیراز، شهرستان مرودشت، کامفیروز

تنگ بستانک / جاهای خنک در ایران

«تنگ بستانک» در شهرستان مرودشت به «بهشت گمشده» شیراز شهرت دارد. آب و هوای خنک این منطقه در بیشتر ماه‌های سال آن را به یکی از خنک ترین نقاط ایران در تابستان تبدیل کرده است. وجود آبشارهای فراوان در بهشت گمشده که با ارتفاع کم قابل دسترسی هستند، هم به خنکی هوا کمک کرده و هم منظره چشم‌نوازی را نمایان می‌کنند. هرساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای بازدید از بهشت گمشده، جاده مرودشت _ کامفیروز را در پیش خواهند گرفت.

10. سرعین

 • واقع در: استان اردبیل
 • راه دسترسی: ایران، 30 کیلومتری غرب اردبیل

سرعین / خنک ترین مناطق ایران در تابستان

یکی از خنک ترین شهرهای ایران در استان اردبیل واقع شده است. «سرعین» شهری با آب و هوای بسیار خنک و چشمه‌های آب گرم از خنک ترین مناطق ایران در تابستان به شمار می‌آید. دمای هوای این شهر در تابستان بین 10 الی 15 درجه سانتیگراد بوده و بیشتر ماه‌های سال پوشیده از برف است. چشمه‌های آب گرم سرعین شهرت جهانی داشته و هرساله گردشگران داخلی و خارجی به همین منظور از خنک ترین مکان ایران در تابستان دیدن می‌کنند.

11. دماوند

 • واقع در: استان تهران
 • راه دسترسی: ایران، 74 کیلومتری تهران، 76 کیلومتری فیروزکوه

شهر دماوند / خنک ترین جاهای ایران در تابستان

«دماوند» یکی دیگر از خنک ترین جاهای ایران در تابستان محسوب می‌شود. اهالی پایتخت فقط کافیست حدود 2 ساعت رانندگی کرده تا به این منطقه منحصربه‌فرد برسند. خنکی هوا در منطقه دماوند آن را به ایده‌آل‌ترین مکان برای سفرهای تابستانی تبدیل کرده است.

طبیعت سرسبز و آب و هوای مطبوع دماوند باعث شده تا روزهای گرم تابستان و ایام تعطیل این منطقه پر رفت و آمد شود. امروزه پایتخت‌نشین‌های زیادی در این منطقه ییلاقی خانه ویلایی خریداری و یا اجاره می‌کنند.

12. زنجان

 • واقع در: شمال غرب ایران
 • راه دسترسی: ایران، جاده تهران به تبریز

زنجان

حتما در راه رسیدن به شهرهای غربی از «زنجان» دیدن کرده‌اید. این شهر زیبا با جاذبه‌های تاریخی فراوانش شهرت جهانی دارد. یکی دیگر از مواردی که زنجان را پرطرفدار می‌کند، قرار گرفتن آن در لیست خنک ترین شهر های ایران برای سفر در تابستان است. دمای هوا در این شهر تاریخی از 25 درجه سانتیگراد بالاتر نرفته و به همین دلیل آن را از خنک ترین شهرهای ایران می‌شناسند. آب و هوای مطبوع و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زنجان هرساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را راهی این شهر می‌کند.

13. فیلبند

 • واقع در: استان مازندران
 • راه دسترسی: ایران، مازندران، شهرستان بابل، جاده هراز

فیلبند / خنک ترین مناطق ایران در تابستان

روستای «فیلبند» از خنک ترین مناطق ایران در تابستان به شمار می‌آید. این روستای زیبا و خاص در جنوب بابل، استان مازندران واقع شده است. خنکی هوا و تشکیل دریای ابر در روستای فیلبند مسافران زیادی را در گرم‌ترین روزهای تابستان راهی مازندران می‌کند. این روستا در ارتفاعی نزدیک به 2700 متر بالاتر از سطح دریا شکل گرفته و به دلیل تجمع ابرهای زیاد در نزدیکی زمین سبب ایجاد پدیده دریای ابر خواهد شد. از مزایای این پدیده علاوه بر خنکی هوا، جذب گردشگران داخلی و خارجی فراوانی است که روستای فیلبند را به عنوان یکی از خنک ترین شهرهای ایران می‌شناسند.

14. همدان

 • واقع در: غرب ایران

همدان / خنک ترین جاهای ایران

اگر قصد سفر به خنک ترین شهرهای ایران در تابستان را دارید، پیشنهاد ما به شما شهر تاریخی «همدان» است. این شهر در دامنه کوه الوند قرار گرفته و به همین دلیل باید آن را از خنک ترین شهرهای ایران دانست. به همین منظور گردشگران داخلی و خارجی زیادی در تابستان شهر تاریخی همدان را برای سفر انتخاب می‌کنند.

چشمه‌های آب فراوان، غارهای تماشایی و مناطق سرسبز از جاذبه‌های طبیعی همدان به شمار می‌آیند. دمای هوا در این شهر معمولا بین 15 الی 20 درجه سانتیگراد است. به همین دلیل اواخر خرداد، تیر و مرداد بهترین زمان برای سفر به همدان خنک ترین جای ایران در تابستان خواهد بود.

15. ماسال

 • واقع در: گیلان
 • راه دسترسی: ایران، گیلان، رشت، جاده فومن به تالش

ماسال / خنک ترین مناطق ایران در تابستان

«ماسال» یکی از خنک ترین مناطق ایران در تابستان محسوب می‌شود. با رسیدن به ارتفاعات ماسال به شهر ابرها می‌رسید. این شهر در دامنه کوه‌های تالش شکل گرفته و از ساعت 3 عصر به بعد شما شاهد مه غلیظ و ابرهای پنبه‌ای در اطراف خود خواهید بود. قدم زدن در دشت‌های سرسبز ماسال شبیه این است که روی ابرها راه می‌روید.

خنکی دلپذیر هوا در این شهر هر ساله مسافران زیادی را به ارتفاعات ماسال می‌کشاند. وجود هتل‌ها و اتاقک‌های مناسب برای اقامت در این منطقه باعث می‌شود تا گردشگران شب را آن‌جا بمانند. با اسکان در این منطقه شما صبح زود می‌توانید طلوع بی‌نظیر خورشید را از نزدیک نظاره کنید.

جمع بندی

اکثر خانواده‌ها با شروع فصل تابستان و اتمام مدرسه‌ها به فکر سفر می‌افتند. اقدام اول یافتن خنک ترین شهرهای ایران است. شاید تصور کنید خنک ترین مناطق ایران در تابستان فقط شهرهای شمالی هستند، اما سخت در اشتباهید. در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با خنک ترین شهرها در همه جای ایران آشنا کنیم. شما به کدام یک از این مناطق سفر کرده‌اید؟

کافه کالا – خنک ترین شهرهای ایران در تابستان ؛ از شهر معروف چالدران تا بهشت گمشده مرودشت (2021)

لینک مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا